Politycy nie zabijajcie polskich mediów

06.07.2024 09:00 0 Redakcja

Zanocuj w lesie. Legalny biwak na dziko w powiatach wejherowskim i puckim. Gdzie są miejsca na bushcraft?

pixabay

To gratka dla miłośników bushcraftu. Między innymi na terenie powiatów wejherowskiego i puckiego wyznaczone są tereny, na których legalnie możemy zanocować w lesie. Podpowiadamy, gdzie znajdują się te miejsca.

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu Lasy Państwowe udostępniły do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu ponad 600 tysięcy hektarów w ponad 400 nadleśnictwach. Ponad 1500 hektarów dla chętnych osób do zanocowania w lesie wyznaczyło Nadleśnictwo Wejherowo. Znajduje się on w rejonie wsi Mechowo w gminie Puck.

Nadleśnictwo Wejherowo

W Nadleśnictwie Strzebielino leśnicy udostępnili obszar znajdujący się na terenie dwóch leśnictw Góra i Luzino.

Nadleśnictwo Strzebielino

Również Nadleśnictwo Choczewo wyznaczyło specjalny obszar leśny, gdzie miłośnicy przyrody będą mogli spędzić noc w lesie, bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Zanocować w lesie możemy między wsiami Ciekocinko, Borkowo, Zwarcienko i Kurowo.

Nadleśnictwo Choczewo

Na terenie powiatu wejherowskiego wyznaczony został też obszar przez Nadleśnictwo Gdańsk. Obejmuje on lasy między Śmiechowem Południe w Wejherowie, Sopieszynem, a Gniewowem.

Nadleśnictwo Gdańsk

Jedną z kluczowych rzeczy podczas biwaku w lesie jest możliwość korzystania z ognia. To na nim przecież przygotowujemy posiłki, przy nim się grzejemy i spędzamy czas. Pamiętajmy o tym, że rozpalanie ognia jest możliwe jedynie w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego. Takie wyznaczono na terenie nadleśnictw Wejherowo, Strzebielino oraz Gdańsk.

Nocleg w udostępnionym przez nadleśnictwa miejscu możliwy jest dla 9 osób na dwie noce. Powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

Jak przygotować się do bushcraftu?

Najważniejsze jest, aby dokładnie wszystko zaplanować. Dotyczy to zarówno wybrania miejsca postoju pojazdu, którym planujemy dojechać (pamiętając przy tym, że zabroniony jest wjazd samochodem do lasu) jak i wyboru miejsca noclegu - przypomina podleśniczy Leśnictwa Zwartowo Justyna Szambelańczyk, koordynator programu "Zanocuj w lesie". - Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu, który każde nadleśnictwo ma umieszczony na swojej stronie. Należy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Należy być widocznym np. używając sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach.

Leśnicy podkreślają, że trzeba mieć świadomość, że wyznaczone tereny pozbawione są wszelkich udogodnień - infrastruktury sanitarnej czy bieżącej wody.

Doradzamy użycie hamaków, a w przypadku rozbicia namiotów należy pamiętać, aby robić to na trwałej nawierzchni bez szkody dla runa leśnego - mówi koordynator programu.

Należy pamiętać również o zabraniu ze sobą worka na odpady. W środku lasu nie znajdziemy koszy na śmieci.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również: