W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową. Dotyczy samej budowy atomówki, ale uściśla także temat inwestycji towarzyszących czy podatków.
Nowela przewiduje, że Polskie Elektrownie Jądrowe będą mogły wybudować i eksploatować pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, o mocy do 3750 MWe, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.
Czytaj również: Będą sprawdzać bezpieczeństwo przyszłej elektrowni jądrowej
— Określono jednocześnie katalog inwestycji towarzyszących inwestycji w zakresie EJ1, ujmując w nim szereg inwestycji w zakresie niezbędnej rozbudowy infrastruktury hydrotechnicznej, kolejowej, drogowej i elektroenergetycznej, oraz wskazano podmioty, które są odpowiedzialne za przygotowanie i realizację tych inwestycji towarzyszących – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Jak czytamy w podpisanej przez prezydenta nowelizacji, gmina, na terenie której będzie zlokalizowana elektrownia jądrowa lub jej część, będzie musiała uiszczać na rzecz gmin z nią graniczących opłaty w wysokości równej 50% podatku od nieruchomości od elektrowni jądrowej lub jej części.
Czytaj również: Elektrownia atomowa: Umowa na prace przedprojektowe z Amerykanami
— Gminy, które otrzymają takie opłaty, będą upowszechniać na swoim terenie informację o ich wykorzystaniu, wskazując w szczególności podstawę otrzymywania opłaty, kwotę opłaty otrzymanej w roku poprzednim oraz jej procentowy udział w dochodach i wydatkach gminy – czytamy w ustawie.
Wprowadzono także zmiany w ustawie o prawie atomowym.
Czytaj również: Rząd przyjął uchwałę ws. elektrowni jądrowych. Pierwsza ma powstać na Pomorzu
— Ustawa wprowadza definicję pojęcia „elektrownia jądrowa”, za którą uznawany będzie „obiekt służący do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła z paliwa jądrowego do celów innych niż badawcze” – czytamy w dokumencie.
Szczegóły na temat noweli znajdują się tutaj.