15.12.2022 15:05 5 PM/PEJ

'To kolejny etap realizacji programu polskiej energetyki jądrowej'

Fot. PEJ

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała umowę o zasadach współpracy ze spółką Westinghouse Electric Company, której technologię rząd wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

W czwartek (15 grudnia) w obecności między innymi Anny Moskwy – Minister Klimatu i Środowiska, Marka Brzezińskiego – Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce czy prezesa WEC podpisano umowę o współpracy, będącą następstwem wyboru przez polski rząd amerykańskiej technologii WEC AP1000 do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Czytaj również: Amerykanie zbudują atomówkę na Pomorzu

Umowa określa główne zasady, jak i kolejne kroki biznesowe, które zostaną podjęte przez spółki PEJ i WEC w 2023 roku. Założono w niej kluczowe zadania do realizacji takie jak wynegocjowanie i podpisanie umów m.in. umowy na świadczenie usług inżynieryjnych, której zakres będzie obejmował prace przygotowawcze i koncepcyjne, w tym wstępne prace projektowe, usługi wsparcia w zakresie uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń, usługi związane z planowaniem organizacji terenu lokalizacji oraz z zamówieniami i planowaniem budowy - poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe.

Kolejnym krokiem w projekcie będzie podpisanie przez spółki w 2023 roku umowy na projektowanie elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu.

Fot. PEJ Fot. PEJ

**Więcej informacji: Rząd przyjął uchwałę ws. elektrowni jądrowych. Pierwsza ma powstać na Pomorzu

Podpisanie dzisiejszej umowy otwiera kolejny etap realizacji programu polskiej energetyki jądrowej i przyczynia się do dalszego budowania naszego silnego partnerstwa z USA. *To również ważny sygnał dla krajowego przemysłu, umożliwiający jego rozwój przy budowie i użytkowaniu elektrowni jądrowej. Realizacja programu budowy nowych mocy jądrowych oznacza wymierne korzyści dla gospodarki, ale również zapewnienie przewidywalnych cen energii dla odbiorców, co jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw energochłonnych dotkniętych obecnym kryzysem i wysokimi cenami energii* – powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Dzisiejsza umowa jest kolejnym dużym krokiem Polski w kierunku bezpiecznej i niezawodnej energii jądrowej od zaufanego partnera. To kluczowy filar naszych stosunków bilateralnych, który zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnej redukcji emisji – mówi Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma stanąć w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo). Według harmonogramu, w 2026 roku ruszy budowa pierwszego bloku, a cała elektrownia ma być gotowa w 2037 roku.

Czytaj więcej o polskim atomie - TUTAJ


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...