07.12.2022 16:00 27 WH/TTM

Nowe groby w Piaśnicy

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W środę (7 grudnia) oddano dwa nowe groby na cmentarzu w Piaśnicy. „Chodzi o to, aby poprzez zewnętrzną symbolikę nadać tym ludziom właściwą godność, tożsamość” – mówi ks. infułat Daniel Nowak.

Piaśnica to Kaszubska Golgota. Od października 1939 do marca 1940 roku z rąk niemieckich okupantów, zginęło ponad 14 tys. osób. Ofiarami byli m.in. księża, nauczyciele, lekarze i dzieci. To największa nekropolia z czasów II wojny światowej na Pomorzu.

Od lat pielęgnuję się pamięć o pomordowanych. W Lesie Piaśnickim, niedaleko kaplicy pojawiły się dwie nowe mogiły.

Zobacz także: Uroczystości piaśnickie. Poświęcono trzy odnowione groby

To jest cykl, który trwa od lat. Podnoszenie do większej godności, chodzi o to, aby poprzez zewnętrzną symbolikę nadać tym ludziom właściwą godność, tożsamość. Ważne jest, aby przywoływać ich po imieniu. To jest inny obiór przez osoby, które tu przychodzą – wyjaśnia ks. infułat Daniel Nowak, kapelan Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka.

Szacuje się, że w jednej mogile mogły znajdować się szczątki od 100 do 200 ofiar.

Każdy z grobów znajdujących się na terenie Sanktuarium Piaśnickiego ma społecznego opiekuna, który dba o jego porządek. Taką rolę pełnią grupy zawodowe, szkoły, miasta czy gminy.

Pamięć potrzebna jest dzisiaj, bo według tamtej pamięci możemy kontynuować naszą polską tożsamość, niezależność, to co jest istotne dla bytu państwa i narodu – dodaje Nowak.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Lasy Piaśnickie to jest szczególne miejsce, które leży na terenie gminy Wejherowo, więc poczuwamy się do upamiętnienia i dbania o to miejsce – mówi wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski.

Koszt wzniesienia dwóch grobów to 215 tys. złotych, z czego 15 tys. złotych to środki z gminy Wejherowo. Pozostała kwota została pokryta przez miasto Wejherowo.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...