06.12.2022 10:51 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Bycie EKO nie jest trudne! Jak znaleźć złoty środek i się nie zniechęcić.

Materiał Partnera

„Bądź odpowiedzialny za środowisko”. Szczytna idea, która potrafi łączyć i dzielić, zachęcać i zniechęcać. Dla niektórych sposób na życie, dla innych ograniczenie ich wolności. Czy można się w tym odnaleźć i znaleźć tzw. złoty środek? Można i na pewno warto próbować.

Internetowa dyskusja o tym czy kosmetyki w opakowaniach plastikowych powinny być pakowane dodatkowo w kartonik czy nie dobrze pokazała naszą rzeczywistość. Mamy coraz większą świadomość, że nadmierna produkcja odpadów stanowi faktyczny problem. Co istotne, jako kupujący staramy się temu przeciwdziałać. Z drugiej strony słyszymy, że to nie ma sensu, ponieważ pojedynczy człowiek niewiele zdziała, a odpowiedzialność leży po stronie firm.

Świadomość środowiskowa powinna rozwijać się i być wdrażana i po stronie przedsiębiorców i po stronie konsumentów. Tylko wtedy wcielenie w życie tzw. zasady 3Rreduce (ogranicz), reuse (ponownie wykorzystaj), recycle (poddaj recyklingowi) przyniesie odczuwalne dla nas wszystkich rezultaty. Lepsze wykorzystanie surowców, mniej odpadów i w rezultacie czystsze środowisko dla nas i naszych dzieci.

Bycie EKO nie jest trudne

R jak racjonalna konsumpcja. Nie myślmy o niej, jak o złu koniecznym. Potraktujmy ją jako środek do osiągnięcia innych celów i sposób na realne oszczędności. Czy może stać się stylem życia? Oczywiście. To codzienne wybory kształtują naszą rzeczywistość. Racjonalne podejście długofalowo może dać większe poczucie satysfakcji niż uleganie modzie i dokonywanie wyborów pod wpływem impulsu. Choć i tu należy zaznaczyć, że radykalizacja postaw to nic dobrego, ponieważ każdemu zdarza się odrobina szaleństwa ;)

W jak wykorzystaj, nie wyrzucaj. Dzięki ponownemu wykorzystaniu przedmiotów, oszczędzamy wszyscy – i my i środowisko. Można robić to bez nakładu większych środków i energii lub podejść bardziej kreatywnie do tematu. Słoiki jako opakowania na mrożonki, stolik wykonany z palet – tutaj granice wyznacza czas, chęci i wyobraźnia. Drugi obieg rzeczy również wykorzystujemy coraz częściej. Olx, Vinted, lokalna grupa na Facebook, pchli targ – możliwości sprzedaży, kupna czy wymiany są nieograniczone.

Podobnie jest z oddawaniem przedmiotów do naprawy – robimy to równie chętnie. Niektórzy deklarują, że robiliby to chętniej, gdyby nie fakt, że czasami trudno zakupić rzeczy, których żywotność pozwala na takie rozwiązania. Chyba nic nie irytuje nas tak mocno, jak sprzęt psujący się tuż po upływie gwarancji. Dodatkowo wykonany w taki sposób, że naprawa nie wchodzi w grę. Tutaj jest oczywiście duże pole do działania dla producentów.

S jak segregacja odpadów. Ma prowadzić do odzyskania surowców, których wydobycie jest procesem bardzo energochłonnym, a ich ilość jest ograniczona. Recykling to nic innego jak oszczędność energii, surowców i środowiska. W przypadku, kiedy przedmiot nie może zostać ponownie użyty, należy poddać go procesowi recyklingu. Do segregowania odpadów przyzwyczailiśmy się już wszyscy. Co więcej oczekujemy, że zapowiadany w Polsce system kaucyjny pomoże w zmniejszeniu liczby odpadów (zwłaszcza butelek) szpecących nasze otoczenie. Lasy, rzeki, jeziora czy plaże może odzyskają wreszcie swój naturalny wygląd, a my nie będziemy zaczynać wizyty od sprzątania butelek, worków czy petów.

Zastanawiasz się czy jesteś odpowiedzialny za środowisko. Jeśli robisz część opisanych wyżej rzeczy – jak najbardziej. Jeśli nie zacząłeś, masz chęci, ale nie wiesz jak praktycznie wcielić je w życie – metoda małych kroków jest idealna. Najważniejsza jest konsekwencja. Gdy początkowy zapał minie, dzięki niej zobaczysz, że wiele zachowań stało się już Twoją codzienną rutyną. Nie udało się Tobie utrzymać pewnych zasad – zmodyfikuj je i dostosuj do swoich możliwości i trybu życia. Słoik niekoniecznie zmieści się w małej zamrażarce, a Ty może wolisz płaskie szklane pudełko, wykorzystaj go zatem w inny sposób lub oddaj. Lekki worek wielokrotnego użytku na warzywa miej zawsze w torebce. Może kolejnym razem przy spontanicznych zakupach użyjesz go, zamiast np. pakować banany w jednorazową siatkę foliową. Nie jesteś fanem spontanicznych zakupów – punkt dla Ciebie. Przemyślane listy zakupowe to coś, co ekologia bardzo lubi. Jeśli zdarzy Ci się jednak czasem zakup spontaniczny, z którego nie będziesz zadowolony – nie dręcz się. Olx lubi to! Chyba, że będzie to czekoladowy baton w kolejce do kasy. Wówczas ciesz się smakiem, a opakowanie zabierz ze sobą i wrzuć do żółtego pojemnika na odpady.

  • Projekt “Wiedzieć jak? dla przyrody” dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Tablica informacyjna projektu


Czytaj również: