06.11.2022 18:31 1 WH/gdynia.pl

Ceramika w nowej odsłonie - prace konserwatorskie w gdyńskim kościele

Fot. gdynia.pl

Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej w Gdyni. Koszt prac pokryło miasto. "Tym razem konserwacji poddano część elewacji budynku, którą pokrywają głównie kamienie polne oraz ceramika."

Zgodnie z przekazami kamienie na elewacje były przynoszone przez dzieci na lekcje religii i przez dorosłych parafian w ramach zadośćuczynienia za grzechy. Tłuczona ceramika użyta do wykończenia pochodzi z kaszubskiej pracowni Necla założonej w 1907 roku w Chmielnie, która od dziesięciu pokoleń wytwarza tradycyjnie zdobione gliniane naczynia. Wykończenie elewacji kościoła było bardzo proste i skromne z uwagi na trudności w pozyskiwaniu funduszy i materiałów budowlanych w latach 60. XX w. Użycie kamieni polnych i fragmentów ceramiki świadczy o wyjątkowej inwencji twórczej i pomysłowości projektantów i inwestora - informuje portal gdynnia.pl.

Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl Fot. gdynia.pl

Całość elewacji oczyszczono strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem oraz chemicznie. Uzupełniono wykruszone kamienie i wymieniono osłabione fugi. Zrekonstruowano mozaikę z wizerunkiem ryby nad wejściem bocznym, uzupełniając ubytki po lampie fragmentami ceramiki z wytwórni Necla, identycznymi z tymi użytymi do jej wykonania. Drobne zarysowania oryginalnych fragmentów ceramiki scalono kolorystycznie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24