21.09.2022 10:14 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Korepetycje standardowe, a może zdalne?

Materiał Partnera

Korepetycje to temat, który regularnie, co roku jesienią staje się numerem jeden z niemal połowie Polskich rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Kiedy pociechy idą do nowej klasy i mierzą się z rosnącymi wyzwaniami z praktycznie każdego przedmiotu, rodzice muszą zdecydować, czy zapisać je na lekcje dodatkowe, czy może dziecko poradzi sobie samo. Czasu na podjęcie decyzji nie ma wiele, bo miejsc u korepetytorów jest coraz mniej, a znalezienie kogoś późną jesienią lub wiosną, graniczy z cudem.

W tym biegu za jak najlepszym korepetytorem zapominamy o Internecie i ogromnych możliwościach, jakie oferuje swoim użytkownikom. Nauczanie zdalne po okresie lockdownu nie kojarzy się zbyt dobrze, ale nauka z takimi portalami jak Preply, to całkowicie inna sprawa. W sieci jest o wiele większa swoboda i wygoda. Pozostaje jedynie pytanie dotyczące jakości takich lekcji. Dlatego w niniejszym artykule poruszone zostaną wszystkie najistotniejsze kwestie dotyczące korepetycji standardowych oraz zdalnych, żeby wskazać ich mocniejsze i słabsze strony.

Specyfika nauki na korepetycjach stacjonarnych

Przebiegu standardowych korepetycji chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Uczeń umawia się na lekcje z profesjonalnym nauczycielem, który dopiero do niego odpowiedni indywidualny program nauczania i skupia się na lekcjach poprowadzonych w taki sposób, żeby uczeń osiągnął jak najlepsze rezultaty.

Największą zaletą korepetycji przeprowadzanych bezpośrednio, jest jakość komunikacji. Nauczyciel skupia się tylko na tej jednej osobie i zawsze jest w stanie zajrzeć przez ramię, żeby coś podpowiedzieć i wskazać poprawny kierunek.

Jeżeli chodzi o wady korepetycji standardowych, to z pewnością będzie to dostępność, cena i czas, jaki wymagają. Niekiedy dojazdy potrafią zająć więcej czasu niż sama nauka i jest to problem nie tylko dzieci, ale także i rodziców, którzy muszą im te przejazdy zapewnić.

Charakterystyka prywatnych lekcji zdalnych

Nauczanie zdalne odbywa się przez Internet, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej do tego platformy. Uczeń łączy się na wideo rozmowie z korepetytorem i wszystko przebiega w bardzo podobny sposób do klasycznych lekcji prywatnych. Najbardziej rzucająca się w oczy różnicą, jest bariera odległości. Kontakt jest zapewniony wyłącznie przez wideo rozmowę, więc jakość lekcji będzie w dużej mierze zależała od tego, jak nauczyciel przygotował się do nauczania. Jednak aktualnie można zastosować zaawansowane kamery i narzędzia, dzięki którym można ten problem bardzo łatwo rozwiązać. Pomaga w tym stale dostępny czat na żywo, na którym można na bieżąco przesyłać wykonane zadania.

Największymi zaletami korepetycji zdalnych będą trzy czynniki, które stoją po negatywnych stronach prywatnych lekcji bezpośrednich. Są to:

- Dostępność – region nie ma znaczenia. Można się łączyć z nauczycielem z drugiego końca Polski lub nawet zza granicy. Dzięki temu o wiele łatwiej jest nie tylko znaleźć korepetytora, ale wybrać dokładnie taką osobę, która wpisze się w oczekiwania względem danego ucznia.

- Czas i wygoda – wystarczy zasiąść przed komputerem i można rozpoczynać lekcję. To ogromna przewaga nad wymogiem dojechania do nauczyciela.

- Cena – większa dostępność daje także znaczącą swobodę dotyczącą ceny. Klient sam wybiera sobie korepetytora, zwracając także uwagę na cenę. Dzięki temu można dobrać nauczyciela z takim doświadczeniem i ceną, żeby odpowiadał możliwościom i kosztom nauki.

Jeżeli chodzi o słabsze strony korepetycji zdalnych, to z pewnością jest to wymóg posiadania komputera – najlepiej z odpowiedniej jakości kamerą oraz stałego, stabilnego łącza internetowego. W przypadku zerwania połączenia lekcja może się całkowicie nie udać. Jednak biorąc pod uwagę aktualną dostępność komputerów, kamer internetowych i prędkości łącza statystycznego gospodarstwa domowego, to te ograniczenia nie mają aż tak dużego znaczenia.

Podsumowanie – które korepetycje wybrać?

Obydwie formy nauczania mają swoje mocniejsze i słabsze strony, których ważność z pewnością będzie mocno uzależniona od indywidualnych oczekiwań dotyczących uczącego się. Dlatego każdy powinien dokładnie przeanalizować powyższe porównanie i dokonać wyboru w taki sposób, żeby czuć, że się z nim dobrze. Biorąc pod uwagę aspekt wygody, czyli to, do czego wszyscy dążymy, nauka zdalna wydaje się znacznie lepsza – z kolei przy bezpośrednim nauczaniu kontakt na linii nauczyciel – uczący się, z pewnością będzie lepszy.


Czytaj również: