13.09.2022 12:00 11 PM

Amerykanie złożyli ofertę na budowę polskiej atomówki

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa / Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Amerykanie złożyli ofertę w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Przedstawili plan pracy budowy sześciu dużych reaktorów jądrowych wykorzystujących amerykańską technologię. Dokument składa się również ze strategicznych elementów współpracy między USA a Polską w zakresie energetyki jądrowej. Wcześniej oferty na polski atom złożyli już Koreańczycy oraz Francuzi. Kluczowe decyzje w ten sprawie rząd ma podjąć jesienią tego roku.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie „Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej”. Spotkanie odbyło się w poniedziałek (12 września) w Warszawie.

Czytaj również: Pierwsza polska elektrownia jądrowa w gminie Choczewo? Wybrano preferowaną lokalizację

„Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej” jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Tworzy on także ramy dla współpracy strategicznej pomiędzy USA a Polską w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Raport stanowi wypełnienie zobowiązania wynikającego z polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej o współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej podpisanej w październiku 2020 roku.

Raport to coś więcej niż oferta handlowa, to odzwierciedlenie 18 miesięcy intensywnych prac i milionów dolarów przeznaczonych na analizy i oceny. W celu przygotowania Raportu amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przeprowadziły szczegółowe badania dopasowania technologii AP1000 do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych jako inwestora w budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Ostateczna wersja raportu była poddana dokładnej ocenie ekspertów i uznana za pełną przez dwustronny komitet sterujący pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego oraz Sekretarza  Andrew Light’a z amerykańskiego Departamentu Energii – czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Czytaj również: Będą projektować drogę do przyszłej elektrowni jądrowej

Mówiąc o znaczeniu dokumentu amerykańska Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm podkreśliła, że projekt ten może zapewnić Polakom najbezpieczniejszą, najbardziej zaawansowaną i niezawodną technologię jądrową.

Mam nadzieję, że Polska wybierze partnerstwo z USA tak, aby Polacy mogli otrzymać najbezpieczniejszą, najbardziej rozwiniętą i najbardziej godną zaufania z dostępnych technologii. Postrzegam ten projekt jako podstawę ułatwiającą zastosowanie cywilnej energetyki jądrowej i wspólne badania – powiedziała.

Ten  wyczerpujący raport stanowi odzwierciedlenie amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo energetyczne Polski i może rozpocząć intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki – dodał ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

Czytaj również: Są dwa warianty linii kolejowej do atomówki

Stany Zjednoczone to ostatni z trzech zainteresowanych, który złożył ofertę. O kontrakt na polski atom starają się także Koreańczycy oraz Francuzi, którzy oferty złożyli już wcześniej.

Raport zostanie uwzględniony przez Rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku. Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości emitowanych emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę – wyjaśnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Przypomnijmy, że spółka PEJ w grudniu 2021 roku poinformowała, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino”, na terenie gminy Choczewo, została wskazana jako preferowane miejsce posadowienia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wybór partnera i technologii ma nastąpić jeszcze jesienią tego roku.

Według harmonogramu, w 2026 roku ruszy budowa pierwszego bloku. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku, a cała elektrownia w 2037 roku.

Więcej o polskim atomie przeczytasz tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...