22.12.2021 11:15 43 WH/PEJ
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała gminę Choczewo jako „preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa”. To może oznaczać, że atomówka zostanie zbudowana w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
Przypomnijmy, że kilka tygodni temu na naszym portalu ukazał się artykuł na temat elektrowni atomowej na Nordzie. Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały, że do końca roku zostanie złożony raport o oddziaływaniu elektrowni na środowisko. Badania środowiskowe i lokalizacyjne były prowadzone od 2017 roku, zarówno w miejscach Kopalino-Lubiatowo, jak i w Żarnowcu. Więcej o tym tutaj.
W środę (22 grudnia) poznaliśmy wyniki raportu. Jako preferowaną lokalizację wybrano Lubiatowo-Kopalino. Badania wykazały, że „spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców”. PEJ będzie się ubiegać o uzyskanie decyzji administracyjnych w tej sprawie.
— W badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin i dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją ale też pełną odpowiedzialnością i świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację „Lubiatowo-Kopalino” – mówi Tomasz Stępień, prezes zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.
Za lokalizacją na Pomorzu przemawiają m.in. brak dużych i stabilnych źródeł wytwórczych w regionie, nieograniczony dostęp do wody chłodzącej i możliwość transportu ładunków wielkogabarytowych drogą morską.
Jak informują Polskie Elektrownie Jądrowe - według ostatnich badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku zanotowano rekordowe wysokie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce – popiera ją 74 proc. Polaków. Natomiast ankieta, przeprowadzona wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych analizowanych wariantów (Choczewo, Gniewino, Krokowa), wykazała 63 proc. poparcie dla budowy.
— Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii – zwraca uwagę Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.
Raport został złożony Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). To GDOŚ podejmie ostateczną decyzję w sprawie wyboru lokalizacji. Według harmonogramu, w 2026 roku ruszy budowa pierwszego bloku. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku, a cała elektrownia w 2037 roku.