13.09.2022 11:07 20 PM
Ścisk, tłok, brak miejsca, pasażerowie często nie mogą wejść do pociągu ze względu na przepełnienie w pociągu – tak było w wakacje na trasie Gdynia-Hel. Sezon się skończył, a problem nie. Jak informują nas podróżni wciąż jest problem z dostaniem się do pociągu. Wagony są przepełnione, a w październiku z przewozów zaczną korzystać również studenci.
— Na początku września pociąg relacji Gdynia-Hel: na przystanku Rumia o godz. 14:44 córka wraz z koleżankami nie mogła skorzystać z usług przewoźnika przewozy regionalne, pomimo zakupionego biletu miesięcznego, z powodu zatłoczenia. W październiku dołączą jeszcze studenci. Nadmieniam, że zaistniałe sytuacje bywają częściej – napisał nasz Czytelnik.
Sprawą przepełnionych pociągów Polregio, które kursują z Gdyni do Helu zajmowaliśmy się w lipcu.
Czytaj więcej: 'Upychają na siłę ludzi w pociągu'. Przepełnione wagony na trasie Gdynia-Hel
Jak poinformował nasz wówczas rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przepustowość tej linii (przypomnijmy że jest to jeden tor) jest ograniczona i nie da się wpuścić na nią większej liczby pociągów niż obecnie. Natomiast długość istniejących na tej linii peronów ogranicza liczbę wagonów w składzie.
— Nie da się już na tę jednotorową linię dołożyć więcej pociągów ani wagonów w składach, bo perony są za krótkie - zaznacza Michał Piotrowski.
Czytaj również: Pasażerowie nie mieścili się w pociągach. Będą zmiany
Polregio realizuje usługę przewozową na zamówienie marszałka województwa, na podstawie umów o świadczenie usług publicznych, ale linia fizycznie - tory, perony należy do PKP. Aktualnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pracują nad rozwiązaniem tego problemu na torach, tworząc dokumentację przygotowawczą dla projektu pn. „Poprawa przepustowości na linii nr 213 Reda – Hel”.
— Celem projektu jest określenie możliwości poprawy przepustowości linii, czyli zwiększenia liczby pociągów kursujących na tej trasie. Dzięki temu poprawi się dostępność komunikacyjna mieszkańców północnych Kaszub i Mierzei Helskiej z Trójmiastem oraz resztą kraju, a także możliwości dojazdu turystów nad Bałtyk - podkreśla Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Czytaj również: Będzie więcej pociągów do Helu i nowe przystanki? PKP pracują nad projektem
PKP PLK S.A. bierze pod uwagę różne możliwości, m.in. budowę mijanek, dobudowę drugiego toru oraz elektryfikację linii. Analizowana jest również budowa nowych przystanków o roboczych nazwach: Reda Ciechocino, Smolno, Władysławowo Południe, Chałupy Kemping, Kuźnica Wschód, Jastarnia Wschód, Hel Bór. Brana jest pod uwagę modernizacja stacji i przystanków, m.in. poprzez dobudowę dodatkowych peronów w Pucku, Helu i Władysławowie, co pozwoli na zwiększenie możliwości obsługi podróżnych.
— Przygotowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych będzie uzależniona m.in. od dostępności środków finansowych w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021–2027 - dodaje Zieliński.
Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.
15:31
Na drogach widać już, że zbliża się długi weekend. Jeżeli nie musicie, to omijać autem centrum Wejherowa. W tym rejonie miasta często na hamulec naciskać będzie na ulicach Sobieskiego, 3 Maja, Sienkiewicza i Strzeleckiej. Ale również wolniej pojedziemy ulicami Rzeźnicką, Świętego Jana i 10 lutego w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa. Ulica Sobieskiego ma też zator w okolicy skarbówki.
Warto omijać też główną arterię w Redzie. Ulica Gdańska od skrzyżowania z ulicą Obwodową do ulicy Puckiej w kierunku Wejherowa jest zakorkowana. Podobnie sytuacja wygląda na ulicy Morskiej.
W Rumi stoi, a przynajmniej jedzie się wolniejszym tempem na ulicy Debogórskiej. Zator też o tej porze zaczyna pojawiać się na ulicy Hutniczej.
Źle nie wygląda sytuacja na drodze na półwysep. Jedynie przejeżdżając drogą wojewódzką 216 przez Puck i Władysławowo widać lekkie zatory.
09:32
Na czerwono natężene ruchu widać na ulicy Rzeźnickiej w Wejherowie. Korkuje się też ulica 3 Maja i Sobieskiego przy rondzie przy ulicy Sienkiewicza.
Niewielki zator jest też na gościcińskiej górce. W Redzie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Puckiej przy wyjeździe na byłą krajową szóstkę.
W Rumi większe natężenie ruchu widać na ulicy Dębogórskiej przy hali MOSiR.
Samochodem na półwysep kierowcy powinni dojechać bez większych trudności. Przjezdna jest też Trasa Kaszubska.
Gorzej sytuacja wygląda na odcinku ulicy Wiśniewskiego w Gdyni od Estakady Kwiatkowskiego w kierunku Wiśniewskiego 22. W związku z prowadzeniem prac utrzymaniownych sieci kanalizacji deszczowej od dzisiaj zmieniona została organizacja ruchu. Zostało wprowadzone zwężenie jezdni.
09:30
W stronę Lęborka, aż do dojazdu do ulicy Szerokiej tworzy się mały korek. Na tym odcinku w stronę Wejherowa również jest duży ruch, ale póki co nie będziemy musieli się zatrzymywać.
Nieciekawa sytuacja jest teraz w Bolszewie. Kierowcy uzbroić się muszą w cierpliwość zarówno w centrum miejscowości, jak przy zjeździe z ulicy Zamostnej na byłą krajową szóstkę.
Powoli korkować zaczyna się ulica ulica Sobieskiego i Dworcowa, Kwiatowa w Wejherowie. Wolniej pojedziemy również 3 maja i Rzeźnicką.
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.