19.07.2022 11:02 13 WH/TTM Materiał partnera
Za nami Święto Gminy Choczewo. Gwiazdą wieczoru był Smolasty. Ponadto wystąpił Grzegorz Halama z programem kabaretowym. Na imprezie pojawiło się stoisko edukacyjne Polskich Elektrowni Jądrowych, gdzie eksperci odpowiadali na pytania związane z atomówką.
W sobotę (16 lipca) od popołudnia mieszkańcy gminy oraz turyści bawili się w Choczewie.
— Ludzie są spragnieni wyjść z domu, te dwa lata swoje zrobiły. Atrakcje są takie jak zawsze, czyli m.in. kabaret. Zabawa organizowana jest głównie dla dzieci – mówi Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo.
Przygotowano atrakcje dla małych i dużych. Na scenie wystąpili m.in. Choczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku, zespół szantowy Zawisza Czarny, Grzegorz Halama z programem kabaretowym. Gwiazdą wieczoru był raper Smolasty. Ponadto przygotowano lalkarskie show i lasery.
Jednak nie tylko zabawa czekała na uczestników imprezy. Na wydarzeniu pojawili się eksperci z Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ), którzy odpowiadali na pytania mieszkańców związane z budową elektrowni jądrowej.
— Informowanie i dialog społeczny jest jednym z naszych priorytetów. To m.in. po to od 9 lat w trzech gminach lokalizacyjnych obecne są nasze punkty informacyjne i to dlatego uważamy, że bardzo ważne jest, aby brać udział w takich wydarzeniach jak dzisiaj. Mamy szansę porozmawiać zarówno z mieszkańcami, przedstawicielami władz samorządowych jak i turystami – zwraca uwagę Dorota Chandavoine, ekspert ds. sponsoringu społecznego spółki PEJ.
Zobacz także: Inwestor odpowiedział na najczęściej zadawane pytania ws. atomówki
Oprócz informacji na temat budowy elektrowni, na stanowisku edukacyjnym spółki PEJ można było dowiedzieć się, czym jest promieniowanie jonizujące i jakie dawki są bezpieczne dla człowieka i środowiska. Opowiadali o tym eksperci z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, którzy z instytutu naukowego w Świerku przywieźli ze sobą detektor promieniowania oraz przykłady radioaktywnych przedmiotów codziennego użytku – szkło uranowe, zegarek pokryty farbą radową czy… używaną do peklowania mięs saletrę.
— Funkcjonujące obecnie elektrownie jądrowe to jedno z najbezpieczniejszych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Wynika to z wielostopniowości zabezpieczeń, które stosowane są w reaktorach jądrowych. Pomimo tego, że mamy do czynienia z materiałem promieniotwórczym i emisją promieniowania jonizującego, które może oddziaływać na społeczeństwo i na organizmy ludzkie, to układy bezpieczeństwa, które są stosowane w reaktorach powodują, że promieniowanie zostaje zatrzymane i poza obszar elektrowni nie może się wydobyć nic zagrażającego ludziom czy środowisku. Wokół elektrowni poziom promieniowania powinien być naturalny, zgodny z normami. Wiele osób nie ma świadomości, że nawet jeśli w pobliżu ich domostw nie funkcjonuje żadna instalacja jądrowa, to oddziałuje na nich naturalne promieniowanie jonizujące – tłumaczy Katarzyna Deja, dyrektor działu edukacji i szkoleń w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.
W razie awarii systemy zabezpieczające reagują i wyłączają reaktor, zatrzymując pracę elektrowni.
— Elektrownia będzie to największa inwestycja w Polsce. Z gminy turystyczno-rolniczej zamieniamy się w gminę z dodatkiem przemysłowej – mówi wójt gminy Choczewo.
Budowa atomówki wiążę się z infrastrukturą towarzyszącą, m.in. powstaną drogi czy linia kolejowa.
Zobacz także: Nowe informacje dotyczące budowy drogi prowadzącej do atomówki
— Myślę, że mieszkańcy, którzy wyjeżdżają do Trójmiasta do pracy, to jest jakieś 70 procent. Nasz region jest ubogi w zakłady pracy. Wszyscy uciekają do miasta w poszukiwaniu pracy. Ta budowa, jeżeli się rozpocznie, to dla mieszkańców będzie duży plus. Nie będziemy skazani na dojazdy. Będzie można spędzić więcej czasu z rodzinami. Z tego co zapowiadają, ma się rozwinąć infrastruktura wypoczynkowa – mówi Karol z Choczewa.
Zobacz także: Są dwa warianty linii kolejowej do atomówki
Więcej o elektrowni jądrowej na Pomorzu w naszym dziale.