25.04.2022 08:00 0 PM

Co zrobić gdy spotkamy fokę czy bobra?

Fot. Czytelnicy N24

Jak powinniśmy się zachować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia? W ostatnim czasie informowaliśmy o bobrach, które znajdowały się na plaży, na Wybrzeżu można też często spotkać wylegujące się na piasku foki.

Tydzień temu na plaży w Karwi znajdował się bóbr, mieszkańcy wezwali straż miejską, wówczas zwierzę uciekło do wody.

Bobry w poszukiwaniu wody mogą zawędrować wzdłuż cieku wodnego. Nie wykorzystują wody morskiej, to przypadek, że tam zawędrowały – mówi Rafał Skowronek, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Choczewo.

Czytaj również: Uratowali ponad 50 szczeniąt foki szarej. Potrzebują wolontariuszy

Jak mówią leśnicy spotkanie z bobrem może być bardzo niebezpieczne. Największy europejski gryzoń potrafi przecinać nawet najgrubsze buki czy dęby, wyobraźmy sobie, co by się mogło wydarzyć, gdyby nas ugryzł.

To jest dzikie zwierzę, nie należy do niego podchodzić. Były przypadki, że przy odławianiu bobra potrafił on ugryźć. Ugryzienie dzikiego zwierzęcia może być niebezpieczne i prowadzić może do długiego leczenia – wyjaśnia Rafał Skowronek.

Podobnie należy się zachować przy spotkaniu z foką.

Pamiętaj – foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć. Pozwól foce wyjść na brzeg. Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne. Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki - informują strażnicy miejscy z Władysławowa.

Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zawiadom Stację Morską UG w Helu lub Błękitny Patrol WWF. Specjaliści podpowiedzą co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków – telefony całodobowe: Stacja – 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36 i Błękitny Patrol WWF -795 536 009.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...