15.04.2022 14:00 8 AB

Uratowali ponad 50 szczeniąt foki szarej. Potrzebują wolontariuszy

Facebook.com/Fokarium

W ośrodku rehabilitacyjnym stacji morskiej w Helu przebywa kilkadziesiąt wiele fok. Koszt i leczenie jednej wynosi średnio 2,5 tys. złotych, a pacjentów z dnia na dzień przybywa.

Błękitny patrol od wielu lat współpracuje ze stacją morską w Helu, jedyną taką placówką zajmującą się badaniem i rehabilitacją ssaków bałtyckich. Sytuacja w tym roku jest bardzo dynamiczna, a na ten moment w ośrodku rehabilitacyjnym przebywa ponad 50 foczych podopiecznych.

Foka szara rodzi się na przełomie lutego i marca, dlatego ten okres obfituje w takie spotkania na plaży. Są to zazwyczaj szczenięta, które zbyt wcześnie odłączyły się od matki, albo matka po prostu już pozostawiła szczenię, żeby maluch radził sobie sam - mówi Wojciech Czuchryta, lokalny lider Błękitnego Patrolu WWF. - Ośrodek nie jest duży i nie ma tak dużo możliwości przyjąć jeszcze większej ilości ssaków bałtyckich, ale wiem, że opiekunowie robią wszystko, aby pomóc każdemu zwierzęciu, które błękitny patrol zaobserwuje i przewiezie do ośrodka.

Zadaniem błękitnego patrolu jest ratowanie zwierząt, które zbyt wcześnie odłączyły się od matek, bądź są poranione. Foka szara to gatunek zagrożony, dlatego pomoc zwierzętom i doprowadzenie ich do zdrowia jest ważne.

Nasza pomoc polega na tym, że dostajemy informację od ludzi, którzy zauważą lub spotkają takie zwierzęta. Wtedy jedziemy na miejsce. Jeśli w konsultacji ze stacją stwierdzamy że zwierzę jest do zabrania, szybko trzeba je pochwycić. Mamy procedury łapania, trzeba uważać, ponieważ zwierzę też się może bronić. Pamiętajmy, że to dzikie zwierzę - dodaje Czuchryta.

Podczas pobytu w ośrodku, foku są karmione i pielęgnowane, tak aby osiągnęły odpowiednią wagę, wtedy są wypuszczane.

Jak przywozimy te szczeniaki, one maja zazwyczaj w granicach 14, 13, 15 kg. W tym okresie zwierzę powinno mieć co najmniej 20 kg. Wypuszczamy je na wolność, jak osiągnie odpowiednią wagę i wtedy kiedy nauczymy je odpowiednich zachowań - podkreśla Czuchryta.

Błękitny patrol potrzebuje wolontariuszy, którzy pomogą w ratowaniu fok. Szczególnie poszukiwani są chętni na odcinku pomiędzy Białogórą a Puckiem, a także na całym Półwyspie Helskim. Osoby chętne mogą się kontaktować pod numerem telefonu 886622220. Ratownicy apelują również, aby spacerowicze na plaży trzymali blisko swoje psy i nie wypuszczali ich. Często zdarza się, że nasze pupile płoszą różne gatunki morskich zwierząt.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...