09.01.2022 18:25 20 WH/mat.pras.

Dołącz do terytorialsów - rekrutacja do WOT

Fot. 7PBOT

"Jeżeli Twoim postanowieniem noworocznym było wstąpienie do pomorskich tertorialsów to w 2022 roku będzie ku temu dziesięć możliwości". Najbliższe szkolenie podstawowe odbędzie się 11-26 lutego w Słupsku w ramach programu „Ferie z WOT”.

Rozpoczyna się piąty rok funkcjonowania 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest to jedyny rodzaj wojsk, który pozwala łączyć dotychczasową pracę zawodową czy naukę ze służbą wojskową. Jeżeli do tej pory nie założyłeś/aś oliwkowego beretu to w 2022 roku będziesz miał/a na to 10 szans - informuje oficer prasowy por. Tomasz Klucznik.

Najbliższe szkolenie podstawowe odbędzie się 11-26 lutego w Słupsku w ramach programu „Ferie z WOT”. Taki termin wybrano, aby w spotkaniach udział wzięli studenci czy uczniów. Później słupski batalion będzie jeszcze organizował szkolenia podstawowe w terminach: 10-25 czerwca, 09-24 września, 18 listopada - 3 grudnia i pierwsza część szkolenia w ramach programu „Ferie z WOT” w terminie 10-11 grudnia. Pozostałe czternaście dni szkolenia w ramach tego programu odbędzie się w terminie ferii zimowych województwa pomorskiego w 2023 r. W przypadku batalionu malborskiego takie szkolenia są zaplanowane w terminach: 18 marca – 2 kwietnia, 06-21 maja, 25 czerwca – 6 lipca, 15-30 września i ostatnie od 25 listopada do 10 grudnia. Szkolenia takie każdorazowo zakończone są uroczystą przysięgą wojskową.

W tym roku ma powstać 72. Batalion Lekkiej Piechoty w Kościerzynie. Aby zostać terytorialsem trzeba wpierw przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane dla osób, które nigdy nie były w wojsku. Rezerwistów czeka szkolenie wyrównawcze w wymiarze ośmiu dni. Są one organizowane przez bataliony.

Jest to dopiero pierwszy etap nauki wojskowego rzemiosła dla terytorialsów. Cały proces szkolenia żołnierza terytorialnej służby wojskowej trwa trzy lata. W pierwszym roku, poznaje on zasady obsługi i posługiwania się bronią, zapoznaje się z uzbrojeniem, sprzętem i wyposażeniem żołnierza lekkiej piechoty. Poznaje zasady topografii, taktyki, pierwszej pomocy, łączności i wiele innych umiejętności, które są niezbędne na współczesnym polu walki. Drugi rok to szkolenia specjalistyczne. W tym czasie żołnierz zdobywa wiedzę i niezbędne umiejętności potrzebne w jego specjalizacji np. sapera, medyka czy snajpera. Trzeci rok ma na celu zgranie wszystkich pododdziałów oraz naukę optymalnego wykorzystania zdobytych umiejętności w ramach swojej sekcji - dodaje Klucznik. - W 2021 roku w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio wcielono 546 nowych żołnierzy. Obecnie brygada liczy ich ponad 1400. Zwłaszcza w okresie ostatnich kilku miesięcy zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania służbą. Jest to zazwyczaj związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy i chęcią zaangażowania się w obronę naszej Ojczyzny. Wielu nowych żołnierzy mówi, że to tylko przyspieszyło ich decyzję o wstąpieniu w nasze szeregi.

Zainteresowani służbą powinni skontaktować się z rekruterami WOT pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...