25.12.2021 16:00 0 WH/ZUS
Do końca roku osoby, które pobierają emeryturę zarówno z ZUS i KRUS oraz ci, którzy samotnie wychowują małoletnie dziecko i osiągają dochody z pracy oraz z renty rodzinnej, powinni złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze lub rencie. Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 r. nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 złotych - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
— Świadczeniodawcy, także ZUS, obniżają zaliczkę na podatek o tzw. kwotę zmniejszenia. Podatnik ma prawo do 12 takich ulg w roku, po 425 złotych miesięcznie. Maksymalnie, za 12 miesięcy, jest to kwota 5100 złotych. W sytuacji, gdy ktoś pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i innego organu rentowego np. KRUS , a nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5100 złotych. Taką niedopłatę trzeba będzie zwrócić do Urzędu Skarbowego. Aby tego uniknąć, warto złożyć w jednej instytucji wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. W ZUS można to zrobić na druku EPD-18. Wówczas przy jednym świadczeniu nie będzie stosowana ulga, świadczenie będzie co prawda niższe o 425 złotych, ale nie trzeba będzie zwracać niedopłaty - wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy Krzysztof Cieszyński.
Podobnie przedstawia się sytuacja osób, które samotnie wychowują dziecko i mają dochody z pracy oraz renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku powinny poinformować pracodawcę o dochodach z renty lub oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty należnej dziecku.
Czas jest do 31 grudnia 2021 roku.