04.10.2011 07:50 0

Nowe projekty PUP w Gdańsku

Wraz z pierwszym dniem października w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku ruszają dwa nowe projekty autorskie. Pierwszy z nich skierowany jest do ludzi młodych (do 25. roku życia), drugi do osób już doświadczonych, powyżej 45. roku życia. Uczestnicy każdego z tych programów mogą liczyć na 5 miesięczny staż u lokalnych pracodawców.

Dziś brak doświadczenia zawodowego, to dla osób młodych jedna z głównych przeszkód w znalezieniu zatrudnienia. Zdaniem ekspertów, odpowiednie wykształcenie, to za mało, by z powodzeniem wejść na rynek pracy. Dla pracodawców o wiele cenniejsza jest praktyczna wiedza i umiejętności, a tych osoby, które dopiero co ukończyły szkołę najczęściej nie mają. Właśnie dlatego, co 7 bezrobotny zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku, to osoba poniżej 25 roku życia.

  • Obecnie sytuacja osób młodych z pewnością nie jest łatwa. Brak doświadczenia zawodowego skutecznie utrudnia znalezienie pierwszej pracy nawet tym osobom, które posiadają wysokie wykształcenie. Skutecznym rozwiązaniem są programy stażowe. Jeden z nich, Start w Karierę, 1 października rusza w PUP w Gdańsku - mówi Łukasz Iwaszkiewicz rzecznik prasowy gdańskiego urzędu pracy.

Z projektu skorzystać mogą bezrobotni mieszkańcy Gdańska oraz powiatu gdańskiego w wieku od 18 do 24 lat, a także absolwenci szkół wyższych do 27. roku życia, którzy ukończyli naukę w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Na 20 uczestników programu czekają 5 miesięczne staże u lokalnych pracodawców. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą się zgłaszać do PUP w Gdańsku od 1 do 31 października.

Więcej informacji nt. projektu można znaleźć w Dziale Programów Rynku Pracy PUP w Gdańsku lub pod numerami telefonów: /58/ 732-52-74, /58/ 732-53-22, /58/ 732-53-28

Skuteczną barierą w znalezieniu zatrudnienia może być jednak nie tylko brak doświadczenia, ale i wiek. Najlepiej wiedzą o tym osoby powyżej 45 roku życia. Główną przeszkodą w ich zatrudnieniu są powszechnie krążące stereotypy o niskiej wydajności osób dojrzałych, a także ich niskiej adaptacyjności do nowych obowiązków zawodowych. W efekcie blisko co trzecia osoba bezrobotna zarejestrowana w PUP Gdańsk mieści się w wieku od 45 do 64 lat.

Z myślą o nich w PUP w Gdańsku opracowany został autorski program "Doświadczenie moim atutem". Skorzysta z niego łącznie 20 osób. Głównym kryterium branym pod uwagę podczas rekrutacji jest wiek. Do udziału w projekcie zgłaszać się mogą osoby, które ukończyły 50. rok życia lub bezrobotni do 45. roku życia znajdujący się jednocześnie w szczególnej sytuacji na rynku pracy tj. spełniający co najmniej 1 z poniższych kryteriów:

  • status osoby długotrwale bezrobotnej,
  • nie podjęcie zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
  • brak kwalifikacji/ doświadczenia zawodowego/wykształcenia średniego,
  • wychowywanie samotnie co najmniej 1 dziecka do 18. roku życia,
  • nie podjęcie zatrudnienia po odbyciu kary pozbawienia wolności,
  • posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
  • zakończenie kontraktu socjalnego.

Zakwalifikowanie do projektu bezrobotni zostaną skierowani na 5 miesięczny, płatny staż do lokalnych pracodawców.

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogą się zgłaszać do PUP w Gdańsku w terminie od 1 do 31 października. Więcej informacji nt. projektu można znaleźć w Dziale Programów Rynku Pracy PUP w Gdańsku lub pod numerami telefonów: /58/ 732-53-28, /58/ 732-52-74, /58/ 732-53-22

PUP w Gdańsku przyjmuje także zgłoszenia pracodawców zainteresowanych przyjęciem stażysty do swojej firmy w ramach obu programów. Odpowiednie wnioski składać można od 1 do 15 października w PUP w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...