03.12.2021 13:30 0 WH/pomorskie.eu

W Pomorskiem mniej pracujących niepełnosprawnych

Fot. pomorskie.eu

Do 2019 roku rosła liczba pracujących niepełnosprawnych, jednak pandemia odwróciła ten trend – nastąpił spadek o 2,1 tysięcy. W piątek (3 grudnia) przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane na ten temat.

Najmniej problemów ze znalezieniem zatrudnienia mieli krótkotrwale bezrobotni z wyższym wykształceniem. Pracodawcy poszukiwali też handlowców oraz mechaników samochodowych. Niechętnie zaś zatrudniali budowlańców i pracowników edukacji. Jeśli chodzi o studentów z niepełnosprawnościami, w tym roku akademickim spośród 1716 niepełnosprawnych żaków najwięcej miało problemy z poruszaniem (473), słuchem (106) i wzrokiem (102) – informuje portal Pomorskie.eu.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Gdańsku, w ostatnich latach rosła liczba pracujących niepełnosprawnych. Tak działo się do 2019 roku – zatrudnionych było 24,7 tysięcy. Rok później sytuacja się zmieniła - nastąpił spadek o 2,1 tysięcy i pracę miało 22,6 tysięcy osób.

Spadła liczba biernych zawodowo z powodu choroby lub niepełnosprawności z 85 tysięcy w 2019 r. do 78 tysięcy w 2020 r. Aktywnych zawodowo niepełnosprawnych powyżej 16 r. ż. było tyle samo co w roku poprzednim, czyli 40 tysięcy Natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 31 proc., to znaczy o 0,6 proc. mniej niż w 2019 r – czytamy dalej.

Przeciętnie w województwie pomorskim na jedną ofertę pracy przypadało 37 niepełnosprawnych bezrobotnych. W ciągu ostatniego roku zmniejszyła się także liczba ofert pracy. Dla przykładu w 2019 r. jedna oferta pracy była skierowana do 94 zarejestrowanych niepełnosprawnych bezrobotnych, ale już rok później do 102 osób.

Natomiast najlepsza sytuacja była w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, a także powiatach: puckim, nowodworskim i słupskim, gdzie na jedną ofertę pracy przypadało od 19 do 30 niepracujących niepełnosprawnych. W 2020 r. o 200, w porównaniu z rokiem poprzednim, zwiększyła się liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Było ich 3,8 tys. Najwięcej bez pracy było osób w wieku 45-54 lat, z wykształceniem zawodowym/branżowym, którzy pozostawali bez zatrudnienia od 6 do 12 miesięcy. Natomiast najmniej było osób pozbawionych zatrudnienia przez miesiąc, w wieku 18-24 i z wykształceniem wyższym – czytamy z danych.

Fot. pomorskie.eu Fot. pomorskie.eu Fot. pomorskie.eu

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzony jest 3 grudnia. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat trudności i ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...