14.10.2021 10:25 0 EWA

Delfin z Atlantyku żyje dzięki pracownikom helskiej stacji

fot. Dom Morświna / fb

Dzięki wsparciu pracowników ze Stacji Badawczej w Helu, polscy żeglarze ocalili życie delfina pływającego w Oceanie Atlantyckim. Zwierzę było zaplątane w sieci rybackie.

Podczas żeglugi po Atlantyku załoga polskiego jachtu „Pszczółka” – „Bee Wet” trafiła na zaplątanego delfina. Początkowo podjęli oni kontakt z lokalną organizacją APAFF (Apaff Associação de Proteção Animal da Figueira da Foz), ale okazało się, że „Policia Maritima” przygotowująca się do wypłynięcia dotrze dopiero za godzinę. Żeglarze, aby uratować ssaka skontaktowali się za pośrednictwem WWF z Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG w Helu, gdzie wskazówek udzielił Bartłomiej Arciszewski, pracownik stacji.

Rozpoczęliśmy próbę podejścia na bezpieczną odległość, przyciągnięcie i uwolnienie z zaplątanych sieci. Po przechwyceniu przystąpiliśmy do wyplątywania delfina z sieci, chcąc najpierw uwolnić pysk, a w ostatnim etapie ogon i płetwy. W trakcie rozcinania sieci delfin obracał się i próbował samodzielnie uwolnić, co nie ułatwiało akcji, jednak po kilku minutach udało nam się zdjąć sieci i pozwolić delfinowi spokojnie odpłynąć – relacjonowali polscy żeglarze.

Obecnie zdrowie delfina kontroluje „Policia Maritima”, która przybyła na miejsce zdarzenia. Z ostatnich informacji przekazanych 8 października wynika, że zwierzę ma się dobrze i szybko dojdzie do pełnej formy.

fot. Dom Morświna / fb fot. Dom Morświna / fb fot. Dom Morświna / fb

Filmik z akcji ratunkowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24