13.09.2021 09:30 4 WH/TTM
'Życie większe od Legend' - spektakl o kardynale Wyszyńskim w Luzinie
Ostatnia niedziela (12 września) to dzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji w Luzinie odbył się spektakl 'Życie większe od Legend', który przedstawiał losy prymasa Polski podczas więzienia w Prudniku.
Po południu na placu kościoła w Luzinie wystąpili aktorzy z Teatru 'A' z Gliwic i młodzi adepci z grupy teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.
Spektakl odbył się z okazji 120. rocznicy urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego i jego beatyfikacji.
— To przedstawienie sięga do zapisków więziennych Wyszyńskiego, starając się przedstawić pewne realia młodym ludziom. Zapiski powstały podczas więzienia w Prudniku. W Luzinie mamy sposobność, aby podzielić się wrażliwością i zainteresować postacią Wyszyńskiego - mówi Leszek Styś, dyrektor artystyczny Teatru 'A' w Gliwicach w rozmowie z TTM.
Na scenie oprócz profesjonalistów z teatru, pojawili się młodzi aktorzy z Luzina, którzy zagrali statystów. To efekt dwudniowych warsztatów, podczas których goście z Gliwic uczyli młodzież sztuki aktorskiej.
— Mam nadzieję, że ten spektakl przyniesie refleksje człowieka, który mając zniewolone ręce, miał wpływ na uwolnienie nas wszystkich - zwraca uwagę Mikołaj Dudkiewicz z GOK Luzino.
Organizatorzy mają nadzieję, że występ młodzieży podczas przedstawienia przekona ich do działania w grupie teatralnej.
Komentarze
Zapiski, zapiski13.09.2021 12:20:52
No, jasne... Gdyby w powyższym był cień prawdy, to służby PRL nie certoliły by się z Prymasem, nie bawiły by się w internowanie, tylko w pół roku załatwiły temat... Ps. Wystarczy poświęcić 5 minut i bez trudu można znaleźć, kto i w jakich okolicznościach użył takich stwierdzeń... Ale lepiej kopiować teksty z forum, na forum, wszak wiadomo, że to co ktoś napisał anonimowo na forum, to prawda i tylko prawda...
1 0 + odpowiedz
czytelniczka 13.09.2021 11:51:18
Zapiski prymasa, które powstały podczas uwięzienia w Prudniku. A gdyby sięgnąć po zapiski tegoż prymasa z Ateneum Kapłańskiego 1938 - 1939 , oto one: 1. „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację”. 2. „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (...) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej – przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa”. 3. „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki”. 4. „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim” 5. „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec”. 6. „Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości... 7. „III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkich idei, które mają przynieść odrodzenie ludzkości (...) Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera (...) jest twórcą nowej, genialnej taktyki Są zapiski i zapiski. Prymas ten sam.
0 4 + odpowiedz
AndrzejPL13.09.2021 13:16:06
Czytelniczka , kopiuje Manipilacje Palikota z 2014 roku, to nie są teksty Wyszyńskiego ale autorów pisma którego był redaktorem naczelnym. Ogólnie Wyszyński skrytykował faszyzm i Hitlera.
2 0 + odpowiedz
PIKI16.09.2021 09:04:22
W latach 1932–1939, będąc redaktorem naczelnym miesięcznika „Ateneum Kapłańskie”, zatwierdzał do druku teksty Józefa Pastuszki, które chwaliły pewne aspekty rasizmu i faszyzmu. W lipcu 1946, po tzw. pogromie kieleckim, na spotkaniu z inicjatywy Centralnego Komitetu Żydów Polskich odmówił zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie. W 1981 pisał o portugalskiej dyktaturze Antoniego Salazara jako o „pokojowej rewolucji” (mimo że opierała się ona na rządach terroru ) twierdząc że Portugalia za rządów Salazara „stała się krajem pokoju i dobrobytu".
0 0 + odpowiedz