02.09.2021 10:07 1 PM

Sam zbudował obserwatorium. Teraz dzieli się z nami zdjęciami kosmosu

NGC 7000 B/Fot. Wojciech Nawrocki

Nasz Czytelnik Wojciech Nawrocki dzieli się z nami swoimi obserwacjami oraz spostrzeżeniami dotyczącym zjawisk zachodzących w kosmosie. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz układu słonecznego.

Obserwacji i rejestracji obiektów nocnego nieba Pan Wojciech dokonuje obecnie ze swojego obserwatorium, które zbudował sam od podstaw. Ostatnie obserwacje kosmosu dotyczą obiektu NGC 7000, czyli Mgławicy Ameryka Północna.

Jest to gazowo-pyłowa mgławica w gwiazdozbiorze Łabędzia o rozmiarach kątowych 120′×100′, przypominająca kształtem kontynent północnoamerykański. Chmura ciemnego pyłu w jej dolnej części przypomina Zatokę Meksykańską. Po lewej stronie widać gwiazdę Ksi Cygni. Mgławicę odkrył William Herschel 24 października 1786 roku. Usytuowana 3° na wschód od Deneba, najjaśniejszej gwiazdy Łabędzia, tuż obok lewego górnego wierzchołka Trójkąta letniego. Należy do najpiękniejszych obiektów w gwiazdozbiorze – wyjaśnia Pan Wojciech.

NGC 7000 B/Fot. Wojciech Nawrocki

Choć można ją zobaczyć już za pomocą lornetki, jej okazałość może być jednak w pełni dostrzeżona dopiero na fotografiach. Mgławica znajduje się w odległości ok. 1500-2000 lat świetlnych od Ziemi i ma wielkość około 50 lat świetlnych. Całkowita masa mgławicy jest 100 razy większa niż masa Słońca.

Mgławica Ameryka Północna stanowi całość wraz z mgławicą Pelikan. Od mniejszej i ciemniejszej mgławicy Pelikan jest optycznie rozdzielona przez molekularne chmury ciemnego pyłu znanego jako ciemna mgławica LDN 935, ale o niej następnym razem Obszar mgławicy położony podobnie jak Ameryka Środkowa oraz Meksyk jest nazywany Murem Łabędzia. Składa się on z pokładów gorącego gazu, pyłu oraz nowo uformowanych gwiazd. Mur Łabędzia jest podświetlany oraz zerodowany przez jasne, młode gwiazdy, częściowo ukryte przez ciemny pył . To obszar bogaty gwiazdotwórczo i pełny ciekawych obiektów – wyjaśnia nasz Czytelnik.

Więcej astronomicznych informacji na blogu Pana Wojciecha – Astrowoj.

NGC 7000 B/Fot. Wojciech Nawrocki


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...