Rozstrzygnięto konkurs Gryf Literacki 2020. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyła się gala, podczas której po raz pierwszy poznaliśmy dwóch laureatów w kategoriach literatura piękna i popularnonaukowa.
Gryf Literacki każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród twórców. Mimo pandemii i trudnej sytuacji czytelniczej do konkursu zgłoszono tym razem 35 publikacji. Po raz pierwszy zdecydowano o przyznanu nagród w dwóch kategoriach.
– Na prośbę Kapituły Konkursu w tym roku po raz pierwszy wyłowiliśmy dwie kategorie. Kapituła od dłuższego czasu wyrażała takie zapotrzebowanie argumentując to coraz większą liczbą zgłoszeń i trudnością w porównywaniu publikacji - mówiła dla Twojej Telewizji Morskiej Ewelina Magdziarczczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
W kategorii literatura popularnonaukowa za książkę „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” nagrodę otrzymała Sławina Kosmulska, córka Bądkowskiego.
– Nagroda Gryfa Literackiego jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Moja książka opowiada o moim ojcu Lechu Bądkowskim. Zgodnie z zamiarem książki opisywałam w niej swoje wspomnienia dotyczące taty i jednocześnie przedstawiałam dokumenty zawierające materiały z całego jego życia. W publikacji pojawiają się także rodzinne pamiątki czy zdjęcia - mówi Sławina Kosmulska, laureatka Gryfa Literackiego 2020.
Fot. TTM
Swoją drugą nagrodę po 10 latach w kategorii literatura piękna odebrał podczas gali Stanisław Janke za książkę pt. „Cesk”.
– Tak się zdarzyło, że 10 lat temu otrzymałem Gryfa Literackiego za przekład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza na język kaszubski. I oto przychodzi wiadomość, że otrzymuje nagrodę za drugą rzecz kaszubską. Cesk można by przetłumaczyć jako niepokój, lęk, a książka mówi o opresji jakiej doznawali Kaszubi podczas zaboru pruskiego i drugiej wojny światowej - mówi Stanisław Janke, laureat nagrody Gryfa Literackiego 2020.
Akcja w 80 procentach toczy się w Wejherowie i okolicznych miejscowościach takich jak Gościcino, Ustarbowo czy Piaśnica, w której rozgrywa się wątek fikcyjny, czyli ucieczka głównego bohatera z Lasów Piaśnickich.
– Chciałem pokazać tą trudną historię Kaszubów na tle Wejherowa i okolic i wydaje mi się, że mi się to udało. Jest to historia poniekąd oparta na faktach, w tym także na moich osobistych doświadczeniach i przeżyciach - tłumaczy Stanisław Janke.
Fot. TTM
Wszystkie wyróżnione książki i te biorące udział w konkursie dostępne są do wypożyczenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.
Fot. TTM