15.07.2021 14:30 12 PM

Śmieci zalewają Ostrowo – pomóc mają fotopułapki

Zdjęcia z 5 lipca/Fot. czytelnik

Szpecą okolice, śmierdzą i przyciągają owady – śmieci na ulicy Karwieńskiej w Ostrowie to problem nie tylko dla turystów i mieszkańców, ale także dla gminy Władysławowo. Rozwiązaniem mają być fotopułapki.

O problemie z odpadami w nadmorskiej miejscowości poinformowali nas czytelnicy, którzy skarżą się na odór i owady.

Sytuacja nie ulega poprawie, władze nie są w stanie nic zrobić, a góra śmieci rośnie z dnia na dzień. Każdego roku jest tak samo, ale takiej ilości śmieci jaka jest obecnie jeszcze nie było – napisał czytelnik.

Ostrowo w gminie Władysławowo to nadmorska miejscowość, która każdego roku przyciąga turystów. Niestety odwiedzający muszą patrzeć na górę śmieci, która znajduje się przy ulicy Karwieńskiej. Co kilka dni odpady są usuwane przez gminę, ale to nie załatwia sprawy, bo pojawiają się kolejne.

Ludzie nie stosują się do przepisów, chodzi głównie o nieruchomości tak zwane niezamieszkałe, czyli domki w Ostrowie. To są działki, gdzie turyści przyjeżdżają tylko na sezon. Zgodnie z przepisami powinni podpisać umowę z firmą, która może na terenie gminy odbierać odpady komunalne – dane do firm są podane na naszej stronie – mówi Grażyna Janusch, kierownik referatu środowiska i gospodarki odpadami w Urzędzie Miasta Władysławowo.

Większość z właścicieli działek nie podpisuje takich umów, a swoje śmieci wyrzuca przy drodze tworząc w ten sposób dzikie wysypiska.

System się rozszczelnił, wcześniej mieliśmy więcej możliwości prawnych, żeby takie osoby ścigać – dodaje Grażyna Janusch.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2021 roku uległ zmianie system odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych. Nieruchomości te zostały wyłączone z jednolitego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a ich właściciele nie zawsze podpisują umowy na wywóz odpadów i swoje śmieci wyrzucają gdzie popadnie. Za wywóz jednego 120 – litrowego worka posegregowanych odpadów zapłacimy około 12-13 zł.

Ostatecznie gmina na swój koszt co jakiś czas sprząta góry śmieci – nie tylko w Ostrowie. Takimi kosztami można by obciążyć tych, którzy zostawiają swoje nieczystości przy drodze, jednak nie jest to takie proste.

Żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności musimy złapać go na gorącym uczynku – wyjaśnia kierownik referatu środowiska i gospodarki odpadami. — Co roku robimy akcje, gdzie nasi pracownicy chodzą od domku do domku i informują o obowiązku podpisania umowy na wywóz śmieci – dodaje.

To nie wszystko, bo gmina planuje zainstalować wkrótce fotopułapki, które mają wyłapywać śmiecących i ich karać.

Zdjęcia z 5 lipca/Fot. czytelnik Zdjęcia z 5 lipca/Fot. czytelnik Zdjęcia z 14 lipca/Fot. czytelnik Zdjęcia z 14 lipca/Fot. czytelnik

W sprawę angażuje się również straż miejska, która może wystawić mandat za nielegalny wywóz odpadów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24