03.06.2021 14:47 22 WH/TTM

Jak obchodziliśmy Boże Ciało

Fot. Karina Labuda/TTM

Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, która potocznie nazywana jest Bożym Ciałem. W całym kraju, na ulicach miast, odbywają się specjalne nabożeństwa i pochody, czyli procesje.

Boże Ciało świętowane jest zawsze w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może wypaść już 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca.

Powodem ustanowienia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej były widzenia św. Julianny z Cornillon. Obchody z czasem opanowały całą Germanię. Boże Ciało odnosi się bezpośrednio także do cudu eucharystyczny w Bolsenie. W 1263 roku hostia trzymana przez wątpiącego księdza zaczęła krwawić. Natomiast w Polsce święto pojawiło się w 1320 roku, najpierw w diecezji krakowskiej. Obecnie w trakcie obchodów odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem. Wierni zatrzymają się czterokrotnie przy specjalnych ołtarzach, by odsłuchać fragmentów Ewangelii.

Tak wyglądała procesja na ulicach Wejherowa.

Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24