21.04.2021 17:30 5 NW
Bogumił Sabiłło i Władysław Rusiecki to mieszkańcy powiatu wejherowskiego, którzy za młodu walczyli o wolność podczas Powstania Warszawskiego. W Rumi mieszka 90-letni Bogumił Sabiłło, który jako 8-latek wstąpił do Armii Krajowej. Członek Powstania Warszawskiego mieszka także w Milwinie.
W powstańczym Oddziale Specjalnym „Jerzyki” Bogumił Sabiłło pełnił rolę łącznika komendanta okręgu. Chłopiec otrzymał pseudonim „Muś”, który był zdrobnieniem od jego drugiego imienia – Zygmuś. Podczas wojny Sabiłło odbył szkolenia wojskowe w lasach koło Otwocka, gdzie odbywały się zajęcia tajnej podchorążówki. W trakcie powstania, gdy miał 13 lat, do jego zadań należało przenoszenie rozkazów, meldunków i wyposażenia wojskowego. Po powstaniu wyprowadzono go z Warszawy wraz z ludnością Woli, drogą prowadzącą przez obóz przejściowy w Pruszkowie i wywieziono do Niemiec. Sabiłło powrócił jednak do Polski i ostatecznie zadomowił się w Rumi.
Jak podaje rumski ratusz, za swoje działania na polu walko odznaczono go kilkukrotnie „Medalem za Warszawę 1939-1945” i „Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945”.
Członek warszawskiego powstania mieszka także w Milwinie. Jest to Władysław Rusiecki, który w czerwcu tego roku skończy 101 lat.
Brał udział w powstaniu, ale tylko w pierwszym rzucie.
– Do powstania jako jedyne spoza Warszawy dołączyło Legionowo i dziadek właśnie z ramienia tego Legionowa dołączył do powstania. Akcja ta nosiła nazwę „Obroża”, a dziadek miał pseudonim „Szary”. Od 1 do 15 sierpnia brali udział w akcji. Później w te rejony ruszyła niemiecka Dywizja „Hermann Göring” - opowiada pani Edyta, wnuczka powstańca.
Gdy miał około 25 lat był na etapie zakładania rodziny i nie zaangażował się dalej w struktury Armii Krajowej.
Rusiecki jest rodowitym warszawiakiem. Na początku mieszkał w Warszawie, potem przeniósł się do Legionowa. Ostatecznie zamieszkał ze swoją wnuczką w Milwinie, w gminie Luzino.