19.03.2021 10:03 22 raz/OMGGS

Auta zostaną w garażu? Powstaje plan mobilności dla Helu

Archiwum TTM

„Grupa tworząca plan mobilności dla Półwyspu Helskiego zamierza wypracować taką ofertę transportu lokalnego, która sprawi, że mieszkańcy zostawią auta w garażach”. Tak o potrzebie stworzenia planu mobilności dla tej części Kaszub Północnych piszą przedstawiciele m.in. Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Kto długie minuty spędził choć raz w korku w drodze z lub na „początek Polski”, ten zapewne przyzna, że Półwysep Helski potrzebuje nowych rozwiązań komunikacyjnych. Nad odpowiedzią pytanie: „Jak sprawić, aby ta podróż była szybka, bez korków, przyjemna, bezpieczna i przyjazna środowisku?” - pracuje zespół, który w ramach międzynarodowego projektu RiConnect tworzy plan mobilności dla Półwyspu Helskiego. Prace koordynuje Biuro Obszaru Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Celem projektu RiConnect jest zaproponowanie rozwiązań, które usprawnią transport publiczny i wesprą mobilność mieszkańców metropolii – mówi Karolina Orcholska, koordynatorka projektu z OMGGS. - W ramach projektu powstaje plan mobilności dla Półwyspu Helskiego. Chcemy znaleźć najlepsze alternatywy dla komunikacji samochodowej, wykorzystać już istniejące zasoby i tak je rozwinąć, aby dotarcie na Półwysep Helski i podróżowanie po nim było przyjazne dla mieszkańców, turystów i środowiska.

Nad planem pracuje Lokalna Grupa Robocza, w skład której wchodzą: przedstawiciele samorządowców m.in. z powiatu puckiego, Pucka, Władysławowa, Helu, Jastarni oraz przedstawiciele Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego i spółki InnoBaltica.

Do współpracy zostali również zaproszeni przedstawiciele organizacji turystycznych, a w kolejnych etapach będziemy chcieli zaangażować zarządców dróg, zarządców i operatorów transportu zbiorowego, przedstawicieli lokalnego biznesu i przede wszystkim mieszkańców. Planujemy wypracować takie rozwiązania komunikacyjne, aby mieszkaniec czy turysta, chcąc przemieścić się na mierzei z punktu A do punktu B, pomyślał: „moją jedyną opcją nie jest samochód, mogę wybrać rower, autobus albo pociąg, mogę też pójść pieszo, jeśli potrzebuję spaceru, czuję się bezpiecznie, a do celu dotrę komfortowo, bez obawy o swoje zdrowie i czas stracony w korkach” - dodaje Orcholska.

Oprócz spotkań Lokalnej Grupy Roboczej, planowane są warsztaty z mieszkańcami. Prace nad planem mobilności dla Półwyspu Helskiego potrwają do połowy 2022 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...