10.09.2011 23:49 0

Subtropikalny gatunek morski w Bałtyku

Na północ od Helu, na głębokościach 60 - 70 m, na łowisku S-7, kuter WŁA 305 łowił śledzie, które następnego dnia zdał do przetwórni we władysławowskim porcie.

W czasie przeładunku wśród złowionych ryb uwagę zajmującego się nimi Ryszarda Felknera zwrócił karmazynowy kolor małej ok. 12 centymetrowej, okrągławej ryby. Nie znał jej. Zrobił więc zdjęcie i przesłał do Stacji Morskiej IOUG w Helu w celu gatunkowej identyfikacji. Znalezisko okazało się sensacyjne. Złowionym gatunkiem okazał się  kaprosz (Capros aper), ryba nigdy nie notowana w polskich wodach.

Kaprosz jest słabo poznanym subtropikalnym gatunkiem morskim. Żyje głównie we wschodnim Atlantyku, w rejonie od Szetlandów i zachodniej Szkocji po Senegal, u wybrzeży Norwegii, pojawia się w Skageraku i Kattegacie a także, głównie w zachodniej części Morza Śródziemnego. Znajdowany był na głębokościach od 40 - 700 metrów. Tworzy ławice nad skałami i koralowcami, ale był łowiony także nad dnem piaszczystym. Odżywia się drobnymi skorupiakami, mięczakami i robakami morskimi. Samce są zwykle mniejsze od samic.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...