07.02.2021 15:05 2 WH/UM w Gdyni
Od 2019 roku w Gdyni trwa kampania społeczna STOP!, której celem jest edukowanie i zwiększenie świadomości starszych mieszkańców w sprawie oszustw. Złodzieje nie próżnują i często okradają seniorów np. metodą “na wnuczka”.
Akcja STOP! zorganizowana jest przez gdyński samorząd oraz Komendę Miejską Policji. Dzięki kampanii, starsi mieszkańcy otrzymują informacje przestrzegające ich przed oszustami.
– Oszuści stale modyfikują sposoby działania i próbują wykorzystać zaufanie starszych mieszkańców naszego miasta. Dostrzegamy ten problem, dlatego prowadzimy wraz z funkcjonariuszami działania, mające na celu uświadamianie seniorów i zapobieganie konsekwencjom działań złodziei – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Pracownicy Centrum Aktywności Seniora od marca ubiegłego roku przeprowadzili 55 tysięcy rozmów telefonicznych z seniorami na temat podszywających się oszustów. W ostatnim czasie, złodzieje przedstawiali się jako pracownicy instytucji i oferowali pulsoksymetry. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. To nie jedyny sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy.
– W tym tygodniu rozmawiałam z jedną z animatorek, która poinformowała mnie, że mieszkanka Gdyni została oszukana przez złodzieja podszywającego się pod pracownika banku. Oszust nakłonił seniorkę, aby w okienku wpłaciła pieniądze na podany przez niego numer konta, argumentując, że ze względu na przepisy jej dotychczasowy rachunek musi zostać zamknięty. Kobieta przelała środki, a po powrocie do domu zadzwoniła do swojej córki i opowiedziała jej o całej sytuacji. Okazało się, że seniorka padła ofiarą złodzieja. Niestety, pieniędzy nie udało się odzyskać - mówi Bożena Zglińska, dyrektorka gdyńskiego CAS.
Przestępcy nie mają skrupułów i zahamowań. Tydzień temu gdyńska policja poinformowała o trzech przypadkach oszustw, jakich dopuszczono się na seniorach. Mundurowi apelują o zachowanie ostrożności.
– Pamiętajmy, aby zawsze zamykać drzwi na klucz. Pamiętajmy również, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie biżuterii lub pieniędzy i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem. Apelujemy, aby zawsze zamykać drzwi na klucz. Oszuści działają cały czas, dlatego zadbajmy o swoje bezpieczeństwo bez względu na porę dnia - wyjaśniają gdyńscy policjanci.
Najczęściej oszuści wykorzystują ufność i wrażliwość starszych osób. W czasie rozmowy ze swoimi ofiarami próbują budować zaufanie - powołują się na organizacje, instytucje lub służby. Ich zadanie to manipulacja, w taki sposób, aby senior przekazał swoje pieniądze.
– Sprawcy bardzo często posługują się słowami budującymi napięcie i nakłaniają ofiary do decyzji pod wpływem emocji. Z tego powodu warto rozmawiać z bliskimi i uświadamiać ich o sposobach działania oszustów. W ramach przestrogi można przytaczać historie, które zdarzyły się w okolicy, lub które dotyczą znajomych osób. Pamiętajmy także, aby przestrzegać seniorów przed spontanicznym podejmowaniem decyzji związanych z przekazaniem komuś pieniędzy lub informowaniem o swoich finansach - czytamy na stronie gdyńskiego magistratu.
Jeżeli podejrzewamy, że ktoś chce nas oszukać, to nie powinniśmy przekazywać mu pieniędzy ani nie podpisywać żadnych dokumentów. Warto zadzwonić do bliskiej osoby lub na policję i zgłosić sprawę.
Źródło: UM w Gdyni