12.01.2021 11:30 0 raz/gdynia.pl

Polskie badanie mórz rozpoczęło się w Helu wiek temu

źródło: gdynia.pl

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy to najstarsza w Polsce placówka badań morza i rybołówstwa. Jak przypomina serwis prasowy gdyńskiego ratusza, w tym roku obchodzi 100-lecie.

Prowadzone przez Morski Instytut Rybacki działania obejmują zaawansowane badania naukowe jak ekologia morza, chemia środowiska morskiego, technologia sprzętu połowowego czy ekonomika rybacka. „Wszystko po to, by dać naukowe podstawy racjonalnej eksploatacji rybackiej, która umożliwi naturalne odtwarzanie zasobów, zapewni stabilny poziom życia ludzi utrzymujących się z rybołówstwa i zachowa naturalne dziedzictwo morza dla przyszłych pokoleń” – czytamy na gdynia.pl.

Co ważne, historia MIR rozpoczęła się w Helu i wiąże się z uzyskaniem przez Polskę niepodległości i dostępu do morza.

„Bogactwo Bałtyku było ważnym elementem budowania państwa morskiego. Protoplastą MIR było powołane w 1921 roku przez polskie władze państwowe Morskie Laboratorium Rybackie w Helu. Natomiast w Warszawie w 1928 roku powstał Morski Instytut Rybacki, który miał wspierać finansowo i organizacyjnie rybaków i polskie rybołówstwo. Od 1932 roku placówka działała jako Stacja Morska w Helu, a wkrótce w Gdyni powołano jej oddział rybacki. W Helu działał oddział biologiczny. W 1938 roku siedzibę instytucji przeniesiono do nowo wybudowanego, modernistycznego budynku na końcu mola Południowego w Gdyni, gdzie dziś znajduje się Akwarium Gdyńskie, które należy do struktur MIR” – czytamy w opracowaniu.

Jak kontynuują jego autorzy, po wojnie Polska otrzymała znacznie większy dostęp do morza. W Gdyni reaktywowano więc i Morskie Laboratorium Rybackie i Morski Instytut Rybacki. Obie placówki połączyły się w 1949 roku. W 1990 roku Instytut przeniósł główną siedzibę z mola Południowego na ulicę Kołłątaja 1. W 2011 roku rozporządzeniem Rady Ministrów, MIR uzyskał status Państwowego Instytutu Badawczego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...