24.04.2020 08:40 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Sławomir Mrożek – najlepsze książki

Mat. pras.

Każdy zainteresowany literaturą Polak przynajmniej raz w życiu słyszał nazwisko Sławomir Mrożek. “Artysta” w formacie ebook cieszy się dziś ogromną popularnością. Tak jak pozostałe utwory tego autora, co świadczy o ich aktualności.

Sławomir Mrożek jest uważany za jednego z najpopularniejszych dramaturgów współczesnych i prozaików, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego twórczość przełożona została na kilkanaście języków. Debiutował w latach 50. jako rysownik “Przekroju”, lecz jego kariera pisarska rozwinęła się dopiero w 1964 roku, kiedy ukazał się dramat „Tango”, który przyniósł mu międzynarodową sławę i uznanie publiczności.

Sławomir Mrożek w swojej twórczości brał na tapetę i najczęściej wyśmiewał polską rzeczywistość w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i nieco później. Bohaterami jego utworów była zarówno niezdolna do działania polska inteligencja, jak i szary obywatel.

Przytoczymy kilka najważniejszych utworów Mrożka, aby nieco przybliżyć jego osobę i zachęcić do głębszego zapoznania się z jego twórczością.

Najważniejsze utwory Sławomira Mrożka

„Artysta”

Mat. pras.

Opowiadanie, którego głównym bohaterem jest kogut pragnący zostać cyrkowym artystą. Po tym jak jego kandydatura zostaje odrzucona, obraża się, jest bowiem przekonany, że byłby świetny w tej roli. Autor w tym utworze i wielu innych posługuje się zabiegiem personifikacji oraz alegorią.

„Tango”

Mat. pras.

W tym utworze główne motywy to konflikt pokoleń oraz bunt młodego pokolenia przeciwko staromodnej rodzinie. Mrożek jednak odwrócił schemat – to młodsze pokolenie stoi murem za zachowaniem tradycji i konserwatywnych wartości, a pokolenie rodziców reprezentuje awangardę i nie zgadza się z ustalonym porządkiem. Utwór przypisywany jest do gatunku tragikomedii – nieadekwatne wypowiedzi, świat przewrócony do góry nogami.

„Czekoladki dla Prezesa”

Mat. pras.

Bohaterem tego zbioru Sławomir Mrożek uczynił niejakiego Prezesa. Towarzyszą mu różni współpracownicy, między innymi Referent, Księgowy, Magazynier.. Prezes rządzi bo ma władzę, a jego podwładni widzą w nim największe wartości. Sięgając po owy zbiór możecie spodziewać się sporej dawki czarnego humoru, absurdu i satyry, czyli tego, w czym Mrożek jest najlepszy.

„Krótkie, ale całe historie”

Mat. pras.

Świetna pozycja dla miłośników twórczości Sławomira Mrożka. Są w niej zebrane wszystkie opowiadania, które niegdyś ukazywały się oddzielnie. Ciągle aktualne, trafiają w sedno ludzkich rozterek, wątpliwości bez względu na datę ich powstania. Pouczające, moralizujące i po prostu niezwykle wartościowe teksty, które teraz zebrane zostały w jedno wydanie.

„W emigracyjnym labiryncie”

Mat. pras.

Dla wielu pewnie zaskoczeniem będzie, że Sławomir Mrożek i Leopold Tyrmand wymieniali listy. Okazuje się, że korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat. Przebywający wówczas na emigracji pisarze obserwują i komentują bieżące wydarzenia. Sporo czasu poświęcając też podróżom po świecie, kontaktom towarzyskim i życiu prywatnemu. Wszystko to znajdziecie w powyższej pozycji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...