12.01.2020 09:50 0 NW/pomorskie.eu
Nie od dziś wiadomo, że na to, jak postrzegane jest dane miasto, wpływa przede wszystkim jego zabytkowa architektura, dlatego w im lepszym stanie, tym chętniej do niego wracamy. Aby promowanie właściwej opieki nad zabytkami miało swą kontynuację, ruszyła kolejna edycja prestiżowego konkursu "Zabytek Zadbany".
Konkurs organizowany jest na skalę ogólnopolską i jest najważniejszym wyróżnieniem, jakie można uzyskać za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i właściwego utrzymania zabytków, informuje Pomorskie.eu.
Wyróżnieni stają się pewnego rodzaju wzorem tego, jak zabytki powinny być zagospodarowane i jak właściwie o nie dbać.
– Mamy nadzieję, że prezentowane wyniki prac konserwatorskich, restauratorskich i adaptacyjnych staną się wzorem dla kolejnych realizacji służących zachowaniu dziedzictwa i zabytków na terenie całego kraju i w poszczególnych województwach – mówi dr Iwona Liżewska, kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie.
W konkursie udział mogą wziąć właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków, którzy opiekę nad nimi sprawują w sposób wzorowy i godny propagowania. Zgłosić mogą się również Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków, kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków oraz konserwatorzy samorządowi.
Kategorie konkursu
– Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
– Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
– Adaptacja obiektów zabytkowych
– Architektura i budownictwo drewniane
– Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne), kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
Jak czytamy na Pomorskie.eu, w pierwszych pięciu kategoriach komisja oceni prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku. W kategorii specjalnej oceniane będą długotrwałe (co najmniej 10-letnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i zaangażowanie w opiekę nad zabytkiem.
Chętni zgłaszać mogą się do 31 stycznia br. (decyduje data stempla pocztowego) na adres sekretariatu konkursu:
Lista nominowanych ukaże się do 31 marca br., a wyniki przedstawione zostaną podczas ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
Przypominamy, że w 2019 roku Laureatem w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych został Dworzec kolejowy w Kościerzynie, a wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała Prochownia Stara Apteka, obecnie scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Natomiast w 2017 roku zaszczytny tytuł przypadł Muzeum Emigracji (dawny Dworzec Morski) w Gdyni.