20.09.2019 08:40 3 mike/KWP Gdańsk

Od dwóch miesięcy eliminują z ruchu piratów drogowych

Fot. KWP Gdańsk

Nowoczesne radiowozy i duża skuteczność działania – tak w skrócie można podsumować założenia, które towarzyszyły powołaniu policyjnego zespołu „Speed”. Z podsumowania pierwszych dwóch miesięcy działań grupy, które przedstawiają mundurowi, wynika, że nie brakowało im pracy. Zatrzymali m.in. ponad 200 praw jazdy i 176 dowodów rejestracyjnych.

Zespół „Speed” istnieje od 18 lipca br., a został powołany na mocy decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku. Celem działania grupy jest zmniejszenie liczby wypadków. Najczęstszymi przyczynami tragicznych zdarzeń drogowych są nieprzestrzeganie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy wymuszanie pierwszeństwa. W pierwszych dwóch miesiącach działania policjanci działający w ramach grupy prowadzili akcje ukierunkowane na kontrole prędkości i zabezpieczenie działań plenerowych.

Statystyki zespołu „Speed" w pierwszych dwóch miesiącach działania

– Liczba skontrolowanych pojazdów: 4322

– Ujawnione wykroczenia: 4007 (w tym 2571 przekroczeń prędkości)

– Zatrzymane prawa jazdy: 209 (w tym 170 za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym)

– Zatrzymane dowody rejestracyjne: 176 (w tym 47 z powodu złego stanu technicznego pojazdu)

Warto też zaznaczyć, że mimo akcji prewencyjnych i kontroli, niemal każdego dnia policjanci zatrzymywali kierowców prowadzących auto pod wpływem alkoholu. Nadal jednak największym problemem jest przekraczanie dozwolonej prędkości.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu, niesie za sobą zagrożenie nie tylko braku opanowania pojazdu, lecz w istotny sposób wpływa na rodzaj doznanych obrażeń – przypominają mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24