16.09.2019 16:00 1 RP/Pomorskie.eu

Pomorskie, czyli innowacyjne. Czwarte miejsce województwa w ogólnopolskim rankingu

Fot. Pixabay.com

Pomorze wśród liderów innowacyjności. W ogólnopolskim rankingu region wyprzedza m.in. Śląsk i Lubelszczyznę. Wysoką pozycję w rankingu zawdzięczamy stosunkowo dużym nakładom finansowym na badania i rozwój.

Analitycy badają wszystkie regiony i przygotują analizę w pięciu najbardziej wpływających na innowacyjność aspektach. Zalicza się do nich: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój, liczbę studentów, liczbę zatrudnionych w sektorze B+R oraz liczbę wydanych patentów. Polskimi liderami innowacyjności w „Rankingu Millenium” niezmiennie są cztery regiony. To województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Wszystkich liderów łączy jedno – silnie rozwinięta przedsiębiorczość, wykształceni pracownicy i bardzo dobrze rozwinięta baza edukacyjna. Zastawienie zamykają województwa warmińsko-mazurskie, lubuskie i świętokrzyskie.

Czwarte miejsce to bardzo dobry wynik – komentuje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Pokazuje, że Pomorze to silna i rozpoznawalna marka – dodaje.

Źródło: Millenium Index, za: Pomorskie.eu

Pomorski sektor usług jest, jak podkreślają autorzy „Indeksu Millenium”, jednym z najbardziej innowacyjnych w Polsce. Pomorzanie częściej niż inni zakładają też firmy. Wyższy niż średnia krajowa jest również współczynnik aktywności zawodowej.

To pokazuje prawdziwą siłę przedsiębiorców, którzy nie boją się wyzwań i mocno spoglądają ku przyszłości – zaznacza wicemarszałek Świlski.

Niestety są też obszary, w których pozycja Pomorza w rankingu jest wysoce niezadowalająca. To między innymi liczba patentów. Mamy ich tylko 49 – to mniej niż np. województwo lubelskie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24