14.09.2019 20:20 4 NW

Ochotnicy zmierzyli się w Lini, w zawodach strażackich

Fot: Mieszko Weltrowski/TTM

W sobotę (14 września) odbyły się XI Powiatowe Zawody dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Sporcie Pożarniczym. Na stadionie sportowym w Lini rywalizowały drużyny z powiatu wejherowskiego. Strażacy mogli sprawdzić swoje siły w takich konkurencjach jak bieg sztafetowy, przeciąganie liny czy skok przez płotki.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 9:00, a swój finał miały około 15:00. Dla strażaków była to okazja do zaprezentowania przybyłym swojej siły i umiejętności. Nie zabrakło oczywiście także pierwiastka rywalizacji. Drużyny musiały zmierzyć się w trzech konkurencjach. Łącznie w zawodach startowało piętnaście drużyn. Trzy ekipy kobiece oraz dwanaście męskich. Grupa kobiet reprezentowała Orle, Bożepole Wielkie oraz Bojano.

Były trzy konkurencje. Jedną z nich była musztra, podczas której sprawdzano m.in. zwrotność oraz dyscyplinę drużyn. Odbył się także bieg sztafetowy z przeszkodami, w postaci równoważni czy skoków przez płotki. Typowo sportowa konkurencja. Nie zabrakło również ćwiczeń bojowych, w których strażacy musieli strącić pachołki – powiedział druh Mirosław Józefowicz, prezes zarządu powiatowego OSP w Wejherowie.

Fot: Mieszko Weltrowski/TTM

Fot: Mieszko Weltrowski/TTM.jpg

Czasy, kiedy głównym zadaniem strażaków były wyjazdy na pożary, minęły. Od dawna ochotnicy biorą czynny udział w wielu wypadkach i innych kryzysowych sytuacjach. Dzięki nim można czuć się bezpiecznie.

Bardzo się cieszę, że powiat wybrał właśnie gminę Linia na miejsce zawodów powiatowo – sportowych. Mamy tu wspaniały pokaz sprawności, zręczności i ogólnie takiego zgrania. W końcu na tym to polega, że podczas każdej akcji drużyny musza być zgrane. Dziś mieliśmy okazję być świadkami ich współpracy. Ta sprawność nas też, jako samorządowców, uspokaja, ponieważ mamy pewność, że zawsze możemy na nich liczyć. Linia dwa lata temu przeszła nawałnicę. Osobiście ze strażakami usuwałam drzewa. Wtedy pierwszy raz widziałam jak strażacy silnie pracują i w jakim pocie czoła potrafią naprawiać skutki zdarzeń, narażając swoje życie. Dziś były to tylko ćwiczenia, zawody ale dziękujemy im za ich gotowość do niesienia pomocy innym – zaznacza Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia.

Fot: Mieszko Weltrowski/TTM

Fot: Mieszko Weltrowski/TTM

Oprócz dobrej zabawy zawody są także formą szkolenia. Nie biorą w nich udziału przypadkowi ludzie. W sobotę na boisku zmierzyły się wyselekcjonowane ekipy z jednostek OSP. Tygodniami, a nawet miesiącami przygotowywali się oni do tych zawodów.

Dzisiejsze wydarzenie było swego rodzaju zwieńczeniem trudu pracy strażaków. Dodatkowo towarzyszyła im mała rywalizacja. Lecz jest ona potrzebna, ponieważ nadaje zawodom dodatkowej adrenaliny. Zmagania były także szansą pokazania się i zaistnienia. W ten sposób możemy podkreślić swoją wartość i bardzo nas cieszy to, że w powiecie organizowane są takie wydarzenia. Bardzo dobrze świadczy to o podejściu gminy oraz całego powiatu do naszej codziennej służby – mówi st. bryg. Jacek Niewęgłowski, Komendant powiatowy PSP w Wejherowie.

Fot: Mieszko Weltrowski/TTM

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce w drużynie kobiet zajęło OSP Orle z wynikiem 143 punktów. Drugie miejsce wywalczyły dziewczyny z OSP Bojano ze 152 punktami. Natomiast trzecie miejsce zdobyło OSP Bożepole Wielkie z wynikiem 157 punktów.

Pierwsze miejsce wśród drużyn męskich zajęło OSP Luzino, które zdobyło 102 punkty. OSP Nadole może poszczycić się miejscem drugim ze 103 punktami, a 114 punktów i trzecie miejsce otrzymało Rybno.

Pozostałe wyniki w klasyfikacji mężczyzn wyglądają następująco:

4 miejsce – OSP Linia OSP Kielno – 115 punktów;

5 miejsce – OSP Wejherowo – 117 punktów;

6 miejsce OSP Szemud oraz OSP Gowino – 120 punktów;

7 miejsce – OSP Orle – 125 punktów;

8 miejsce – OSP Rozłazino, OSP Kaczkowo oraz OSP Gościcino – 128 punktów;


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24