Gdańscy internauci oraz mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej zdecydowali, jak będzie wyglądać wieżowy zbiornik wody, który powstanie u zbiegu ulic Turystycznej i Lazurowej. Budowla stanie się jednocześnie tarasem widokowym, z którego będzie można podziwiać panoramę Gdańska i Zatoki Gdańskiej.
Głosowanie w sprawie wyboru najlepszej koncepcji odbywało się dwutorowo: na stronie GIWK oraz wśród mieszkańców Sobieszewa. W obu przypadkach glosujący byli jednogłośni. Wygrał ten sam projekt. W internetowym głosowaniu na stronie internetowej www.giwk.pl wzięło udział 3406 osób. Z kolei mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej głosowali podczas spotkania z Prezydentem Miasta Gdańska w dniu 16 czerwca i oddali wówczas 95 głosów.
Wyniki sondy internetowej:
Wyniki ankiety podczas spotkania z Prezydentem Miasta Gdańska:
Zbiornik wieżowy ma za zadanie gromadzenie wody – zapewnienie rezerwy w przypadku zwiększonego zużycia i zapewnienie odpowiedniego ciśnienia oraz zachowania ciągłości procesów technologicznych w przypadku awarii wodociągu. Będzie także pełnił funkcję zbiornika przeciwpożarowego. Na szczycie zbiornika wieżowego zlokalizowany zostanie taras widokowy z pełną panoramą, dostępny dla zorganizowanych grup osób.
Wieża w Sobieszewie będzie miała 33 metry wysokości i 15 metrów średnicy. Na taras widokowy będzie się można dostać zarówno klatka schodową jak i windą.
Obiekt powstanie w ramach inwestycji Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II „Włączenie Wyspy Sobieszewskiej i Płoni Wielkiej do gdańskiego systemu wodociągowego”, którego realizacja rozpocznie się w IV kwartale 2011 roku. Po zakończeniu prac woda pitna na Wyspę Sobieszewską i Płonię Wielką będzie dostarczana z ujęcia Lipce, zmodernizowanego w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Obecnie mieszkańcy są zaopatrywani z ujęć lokalnych Sobieszewo i Świbno oraz Pleniowo, które charakteryzują się podwyższoną zawartością fluorków, azotu amonowego oraz siarkowodoru.
Przewidywany koszt inwestycji „Włączenie Wyspy Sobieszewskiej i Płoni Wielkiej do gdańskiego systemu wodociągowego”, realizowanej w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II to 17,5 mln PLN.