24.08.2019 13:27 2 Kwt/mat. pras.

Papierowe zwolnienia przeszły do lamusa

Fot. archiwum

Lekarze jedynie w wyjątkowych przypadkach korzystają z druków papierowych. Prawie wszystkie zwolnienia lekarskie w naszym województwie wystawiane są elektronicznie. Druki papierowe stanowią zaledwie 0,02 proc. zaświadczeń. Tylko w ubiegłym miesiącu na ponad 106 tys. ZLA do obu pomorskich oddziałów ZUS dotarły zaledwie 24 druki.

Lekarze mogą wystawić papierowe zwolnienia w wyjątkowych sytuacjach losowych, np. gdy nie mają dostępu do internetu, zabraknie prądu lub podczas niespodziewanej wizyty domowej, jeżeli nie mogą skorzystać z urządzenia mobilnego. Na elektronizację takiego wydruku mają trzy dni.

Papierowe zwolnienia lekarskie na Pomorzu stanowią jedynie 0,02 proc. wszystkich zwolnień. Od początku grudnia do końca lipca lekarze wystawili w naszym województwie blisko 900 tys. e-ZLA. Korzyści z elektronicznej formy zaświadczenia lekarskiego odczuwają wszyscy: pacjenci, lekarze i płatnicy składek, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Liczba papierowych, jakie trafiają do ZUS, maleje z miesiąca na miesiąc. W czerwcu na 100 tys. e-ZLA lekarze papierowo wypisali jedynie 28 druków, zaś w lipcu na 107 tys. e-ZLA ZUS wpłynęły zaledwie 24 druki – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Czerwiec i lipiec to dwa miesiące, w których pomorskie Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odnotowały najmniejszy wpływ zwolnień lekarskich w 2019 r.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24