20.08.2019 09:45 32 mike/UW Gdańsk

Nowy rok szkolny – nowe protesty nauczycieli?

Fot. archiwum TTM

Wraz ze zbliżaniem się początku roku szkolnego 2019/2020 powraca temat zawieszonego protestu pracowników oświaty. Jak zapowiada ZNP, ponowne referendum w tej sprawie może się rozpocząć tuż po pierwszym dzwonku, już 2 września. Tymczasem na najbliższy poniedziałek (26 sierpnia) – z inicjatywy Mariusza Łuczyka, wicewojewody pomorskiego, oraz Moniki Kończyk, pomorskiej kurator oświaty – zaplanowano obrady Okrągłego Stołu Edukacyjnego w Gdańsku.

Drugi semestr roku szkolnego 2018/2019 minął w dużej mierze pod znakiem protestu nauczycieli, przede wszystkim związanych ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Referendum strajkowe, zorganizowane przez ZNP, trwało w dniach 5–25 marca. Większość nauczycieli opowiedziała się za podjęciem czynnego protestu. Ostatecznie, wobec braku porozumienia związku ze stroną rządową, strajk rozpoczął się 8 kwietnia.

Na Pomorzu lekcje nie odbyły się w 810 spośród 828 placówek, które opowiedziały się za protestem. Strajk zawieszono 27 kwietnia. Przedstawiciele rządu uznali częściowe porozumienie, do którego nie przystąpił m.in. ZNP, za sukces. Związkowcy zawiesili protest 27 kwietnia, motywując to m.in. zmęczeniem oraz dobrem uczniów. Zawieszenie akcji nie oznacza jej definitywnego zakończenia. Już teraz Sławomir Broniarz zaznacza, że ponowne protesty są możliwe w październiku. Nie wiadomo jednak, czy będą one miały formę czynnego strajku; za takim rozwiązaniem mają się opowiadać głównie nauczyciele z dużych miast.

Fot. archiwum TTM

Niezależnie od działań związkowców, władze województwa pomorskiego wraz z pomorską kurator oświaty zapraszają do udziału w Wojewódzkim Okrągłym Stole Edukacyjnym. Z zaproszenia mogą skorzystać dyrektorzy szkół, nauczyciele, rady rodziców, a także uczniowie, przedstawiciele środowisk akademickich, związków zawodowych oraz instytucji i organizacji pozarządowych związanych z edukacją.

Organizacja Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego to jeden z postulatów zgłoszonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Będzie on miał formułę poszerzonej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i stanowić będzie kontynuację dotychczasowych rozmów, które odbyły się od kwietnia do czerwca br. W Warszawie – informuje Pomorskie Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Obrady mają być prowadzone w czterech obszarach tematycznych:

  1. Nauczyciel – rozwój osobisty i zawodowy nauczyciela

  2. Budowanie nowoczesnej szkoły o wysokim poziomie jakości

  3. Rodzice – relacje w szkole

  4. Uczeń – szkoła startem do dobrej przyszłości

Obrady odbędą się 26 sierpnia w gmachu Politechniki Gdańskiej. Początek o godzinie 11:00. Osoby zainteresowane udziałem w Wojewódzkim Okrągłym Stole Edukacyjnym powinny zgłosić swoją kandydaturę, wypełniając online ten formularz. Liczba wolnych miejsc jest ograniczona.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24