19.08.2019 08:40 4 mike/KWP Gdańsk

Średnio ponad 50 wykroczeń dziennie. SPEED podsumowuje pierwszy miesiąc działania

Fot. KWP Gdańsk

Mija miesiąc od powołania pomorskiej grupy SPEED. Podobnie jak w całym kraju, pomorscy funkcjonariusze, dysponujący oznakowanymi i nieoznakowanymi radiowozami marki BMW, prowadzą działania w celu wyeliminowania z dróg kierowców łamiący przepisy.

Grupa SPEED powstała 19 lipca, na mocy decyzji nadinsp. Jarosława Rzymkowskiego, komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.

Celem powołania zespołu jest m.in. zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, których głównymi przyczynami są przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszenie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego, zdecydowana reakcja na zachowania kierujących stanowiące zagrożenia w ruchu drogowym, egzekwowanie od kierujących stosowania się do ograniczeń prędkości oraz uświadomienie ich w zakresie jakie niesie za sobą nadmierna prędkość – informowali przed miesiącem funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Po miesiącu przyszedł czas na podsumowanie. W lipcu i sierpniu policjanci z grupy SPEED skontrolowali 1679 pojazdów i ujawnili 1599 wykroczeń. Z uprawnieniami do kierowania pożegnało się na trzy miesiące 89 kierowców, który przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Mandatami za nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości nałożono na 914 osób. W sześciu przypadkach okazało się, że kierujący byli pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Działania mundurowych z grupy SPEED są skoncentrowane na miejscach, w których dochodzi do częstych naruszeń obowiązujących przepisów. Policjanci pojawiają się m.in. na alei Grunwaldzkiej w Gdańsku-Oliwie, która bywa traktowana przez część kierowców jak tor wyścigowy. Inne miejsca kontroli są typowane m.in. dzięki analizie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przypomnijmy – orężem pomorskich policjantów są nowoczesne radiowozy. Oznakowane auta BMW 320i mają turbodoładowane silniki o pojemności dwóch litrów i mocy 184 KM. Takie parametry pozwalają osiągnąć prędkość 100 km/h w nieco ponad siedem sekund i prędkość maksymalną 240 km/h. Jeszcze mocniejszą jednostkę, bo prawie 260-konną, ma nieoznakowane BMW. Pojazd rozpędza się do 250 km/h, a „setkę” osiąga w czasie 5,5 sekundy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24