01.08.2019 10:30 2 NW/Pomorskie.eu

Pomorzanie najczęściej w Polsce wybierają pociągi

Fot. archiwum TTM

Statystyczny mieszkaniec województwa pomorskiego najczęściej do przemieszczania się korzysta z usług kolei. Średnio w 2018 roku jeden podróżnych odbył niecałe 25 przejazdów pociągiem. Dzięki temu Pomorze – jako jedyny region w Polsce – może się pochwalić wzrostem wykorzystania kolei w 2018 roku.

Urząd Transportu Kolejowego co roku publikuje ranking „wskaźnika wykorzystania kolei”, z wyszczególnieniem na województwa. Z danych UTK wynika, że statystyczny Pomorzanin w ubiegłym roku jechał pociągiem 24,8 razy. Dla porównania, przeciętny Polak przejechał ledwie ponad siedmiokrotnie. W Pomorskim aż 57,58 mln pasażerów skorzystało z usług przewoźników kolejowych.

Te rezultaty są porównywane w skali europejskiej. Wynika z nich, że Polacy wykorzystują kolej częściej niż Szwedzi, Francuzi czy Węgrzy, a prawie tak samo często jak Brytyjczycy.

Fot. archiwum TTM

Udział przewozów regionalnych i aglomeracyjnych to znacząca większość (93 proc.). Natomiast pozostałe 7 proc. to przewozy regionalne. Największą liczbę pasażerów można zaobserwować w Gdańsku (33 proc. użytkowników), Gdyni (23 proc.), Sopocie (9 proc.), Wejherowie (6 proc.) i w Rumi (6 proc.).

Kolej już od dawna wiedzie prym wśród środków komunikacyjnych.

Konsekwentnie realizujemy wizję Pomorza jako regionu prokolejowego. To miliony pasażerów, którzy korzystają z pociągów, są najlepszym potwierdzeniem dobrze obranego kursu – mówi Mieczysław Struk.

Pomorska Kolej Metropolitalna to projekt, który przyczynił się do kolejowej rewolucji na Pomorzu. – Linia PKM nie tylko spowodowała znaczny wzrost liczby pasażerów, ale stała się generatorem wielkich zmian, nie tylko w metropolii trójmiejskiej, ale w całym regionie Kaszub– mówi Ryszard Świlski wicemarszałek województwa pomorskiego.

Fot. archiwum TTM

Samorząd wojewódzki ma w planach inwestycję w elektryfikację kolei. Elektryczne składy powinny zacząć przejeżdżać przez Kaszuby w 2023 roku. Jak podaje Pomorskie.eu, wraz z elektryfikacją linii PKM i 201 powstanie także nowy ciąg komunikacyjny, czyli tzw. bajpas kartuski – linia kolejowa z gdańskich Kokoszek przez Starą Piłę do Glincza. Dzięki niej podczas modernizacji linii 201 pociągi do Kartuz będą mogły kursować. Istotne jest to, że nie ma być to rozwiązanie tymczasowe, lecz ma stać się trwałym elementem pomorskiej sieci kolejowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24