22.07.2019 11:00 0 mike/KAS

Ponad sześć ton niebezpiecznych zabawek nie trafi do sprzedaży

Źródło: KAS

Pomorscy funkcjonariusze celno-skarbowi zarekwirowali 7400 dmuchanych zabawek, których używanie mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia. W towarze pochodzącym z Chin stwierdzono niebezpiecznie wysoką zawartość ftalanów.

Dmuchane jednorożce, hipopotamy czy konie – te popularne i z pozoru niewinne zabawki są chętnie wykorzystywane przez najmłodszych, zwłaszcza w sezonie letnim. Ponad sześć ton tego typu zabawek przypłynęło do Polski już w marcu br. Jedna z firm, z siedzibą w Wólce Kosowskiej, zgłosiła w Oddziale Celnym „Opłotki” w Gdańsku do procedury dopuszczenia do obrotu 7400 sztuk „dmuchańców”. Towar został skierowany do kontroli, która polegała na badaniu laboratoryjnym.

Po otrzymaniu wyników badań i po poinformowaniu o tym fakcie Państwowej Inspekcji Handlowej w lipcu br. mundurowi otrzymali opinię, iż towar ze względu na wysoką zawartość niebezpiecznych dla ludzi ftalanów musi zostać zniszczony – informuje Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Źródło: KAS

Źródło: KAS

Ftalany to sole i estry kwasu ftalowego, które powszechnie stosuje się m.in. w produkcji lakierów, farb, klejów i laminatów. Istnieje ryzyko, że zbyt wysokie stężenie ftalanów może zwiększać zachorowalność na astmę u dzieci. Możliwe jest także uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24