24.06.2019 09:38 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Zanim wyruszysz na wakacje, sprawdź stan swojego samochodu

Fot. Pixabay.com

Nadszedł czas wakacji i realizacji planów urlopowych. Tysiące osób wyruszy w drogę samochodami. By bezpiecznie dotrzeć do celu, warto nie tylko stosować się do przepisów ruchu drogowego. Równie ważne jest wcześniejsze sprawdzenie, czy auto nie zawiedzie nas w najmniej odpowiednim momencie.

Myśląc o wakacjach, przede wszystkim ustalamy plany urlopowe, rezerwujemy noclegi, wreszcie – pakujemy walizki. Jeśli jednak zamierzamy bezpiecznie dojechać na miejsce, korzystając z samochodu, zdecydowanie warto zatroszczyć się o jego stan techniczny. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów w samochodzie. Bezwzględnie zawsze powinien być sprawny i trzeba o nim pamiętać nie tylko przy okazji obowiązkowego przeglądu technicznego auta. Wszystkie elementy, które ulegają naturalnemu zużyciu, jak tarcze i klocki hamulcowe, powinny być regularnie wymieniane. Kontroli wymaga także stan przewodów hamulcowych czy działania układu ABS.

Odpowiedni stan zawieszenia zapewnia nie tylko komfort podróży, ale i bezpieczeństwo. Nadmierne zużycie amortyzatorów może wydłużać drogę hamowania, a także pogarszać przyczepność na zakrętach i stabilność auta przy dużych prędkościach.

Ogumienie to jedyny element auta, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią. Nadmierne zużycie opon może być przyczyną wydłużenia drogi hamowania. Wszelkie uszkodzenia ogumienia mogą być przyczyną groźnego wypadku, dlatego nie można ich lekceważyć.

Na co dzień nie zawsze pamiętamy o tym, by regularnie sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych. Olej silnikowy, zwłaszcza podczas upalnej pogody, powinien spełniać odpowiednie parametry jakościowe. Nie można też zapominać o płynach hamulcowym, chłodniczym i oczywiście do spryskiwaczy.

Nie powinniśmy wyruszać w drogę bez kontroli elementów wpływających na widoczność. Należy zatem sprawdzić poprawne ustawienie lusterek i działanie oświetlenia zewnętrznego.

Jeśli praca silnika albo innych ważnych podzespołów budzi nasz niepokój, lepiej poddać pojazd wcześniejszej diagnostyce komputerowej i sprawdzić ewentualne problemy do usunięcia. To pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu w drodze na wakacje.

Chociaż wiele elementów wpływających na bezpieczeństwo możemy sprawdzić we własnym zakresie, zdecydowanie lepiej zlecić to fachowcom. Dzięki temu zyskujemy pewność, że żaden najważniejszy układ nie zostanie pominięty, a nagła awaria auta nie popsuje nam wakacyjnych planów. Podstawowy pakiet kontrolny w serwisie JD Kulej kosztuje 49 złotych, a pakiet rozszerzony, z diagnostyką komputerową – 89 złotych. Aby zapoznać się ze szczegółami, wystarczy kliknąć w ten link.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24