19.06.2019 12:30 0 mike

Czas na letni wypoczynek dla uczniów

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Rok szkolny 2018/2019 przechodzi do historii i być może będzie jeszcze długo wspominany. Nie brakowało w nim niepewności i napięć zarówno związanych z reformą edukacji, jak i ze strajkiem nauczycieli. Teraz nadszedł czas na rozdanie świadectw i letni wypoczynek.

W mijającym roku szkolnym po raz ostatni przystąpili do końcowych egzaminów gimnazjaliści, a same gimnazja – po 20 latach od poprzedniej reformy systemu oświaty – przeszły już do historii. Do roku szkolnego 2019/2020 szkoła podstawowa będzie liczyła już osiem klas.

Niewątpliwie był to trudny rok. Może niezbyt długi, ale trudny. Dotyczy to zwłaszcza drugiego półrocza, w którym były strajki. To trochę zdezorganizowało pracę szkoły – przyznaje Olga Tomaszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie. – Było więcej emocji, nie tylko wśród dyrekcji, ale i więcej obowiązków. Atmosfera też była różna. Na szczęście, sytuacja powraca do normy.

Przypomnijmy – referendum strajkowe, zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, trwało w dniach 5–25 marca. Większość nauczycieli opowiedziała się za podjęciem czynnego protestu. Ostatecznie, wobec braku porozumienia ZNP ze stroną rządową, strajk rozpoczął się 8 kwietnia.

Fot. archiwum TTM

Fot. archiwum TTM

Na Pomorzu lekcje nie odbyły się w 810 spośród 828 placówek, które opowiedziały się za protestem. Strajk zawieszono 27 kwietnia. Przedstawiciele rządu uznali częściowe porozumienie za sukces, co podkreślił także Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej w liście, który wystosował do nauczycieli z okazji zakończenia roku szkolnego.

Konsekwentnie realizujemy postanowienia, które zostały wypracowane podczas negocjacji prowadzonych z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Pragnę wyraźnie podkreślić, że porozumienie podpisane 7 kwietnia 2019 r. przez stronę rządową z KSOiW NSZZ „Solidarność” obejmie wszystkich nauczycieli, niezależnie od ich przynależności związkowej. To dobre rozwiązania, które przełożą się na poprawę warunków pracy i wzrost wynagrodzenia – zaznaczył szef resortu edukacji.

Mimo wcześniejszych obaw, w całym kraju udało się sprawnie przeprowadzić zarówno testy gimnazjalne, jak i egzaminy maturalne. Przed absolwentami podstawówek i gimnazjów jeszcze dodatkowe emocje, związane z rekrutacją do szkół średnich. Pozostaje mieć nadzieję, że efekt podwójnego rocznika został rozwiązany i nie zabraknie miejsc w poszczególnych placówkach.

Fot. archiwum TTM

Reforma edukacji oznaczała nowe wyzwania również dla dyrektorów szkół, zwłaszcza tych placówek, które wcześniej prowadziły gimnazja.

Przejęliśmy gimnazjum na ostatnie dwa lata, co miało swoje znaczenie, głównie przy zakończeniu edukacji. Ogólnie jednak wszystko, co zaplanowaliśmy zostało zrealizowane. Jesteśmy bardzo dumni z naszych absolwentów – podsumowuje Olga Tomaszewska.

Wszystkim uczniom, niezależnie od uzyskanych wyników, życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24