16.06.2019 20:46 0 raz

Wspominali i rozmawiali o wyborach sprzed 30 lat

TTM

W wejherowskim muzeum w niedzielę (16 czerwca) była okazja, by porozmawiać o najnowszej historii Polski, a dokładniej – o 30. rocznicy pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborach do parlamentu.

Wybory z dnia 4 czerwca 1989 roku uznaje się za jeden z najważniejszych momentów z powojennych dziejach Polski. Wprowadzenie pluralizmu politycznego oznaczało kres monopartyjnego systemu opartego na rządach PZPR. Czerwcowe wybory były jednym z punktów realizacji wcześniejszych porozumień między stroną rządową a środowiskami skupionymi wokół opozycji demokratycznej. Ich rezultat, druzgocąca klęska obozu rządzącego, oznaczał rewolucję na polskiej scenie politycznej, a w szerszym kontekście – zapoczątkowanie demokratycznych przemian w całym Bloku Wschodnim.

TTM TTM TTM TTM

Jubileuszowy rok jest okazją do wspomnień i refleksji nad tym, jakie były długofalowe rezultaty wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Warto też pamiętać o ludziach, którzy przyczynili się do historycznych przemian. Taka okazja do przywołania najnowszej historii nadarzyła się także w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24