14.06.2019 16:05 3 PM/pomorskie.eu

Gdańscy archeolodzy wydrukowali kopię zabytku w technologii 3D

Fot. Skanowanie urny. Mat. prasowy MAG

W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku stworzono model urny twarzowej sprzed 2500 lat, znalezionej w Niepoczołowicach. Model udało się stworzyć dzięki skanowaniu 3D.

Kopia urny twarzowej wydrukowana została w technologii 3D na bazie cyfrowego modelu zabytku.

Na tym przykładzie okazało się, że technologia 3D sprawdza się również w muzealnictwie. Umożliwia przeniesienie obiektów zabytkowych do wymiaru cyfrowego z zachowaniem najdrobniejszych detali – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Konserwatorzy z muzeum wykonali formę odlewniczą, która posłużyła do odlania z gipsu kilkuset mniejszych urn. Zostaną one wykorzystane przez gdańskich archeologów do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych podczas ogólnopolskiego festiwalu „Ścieżki archeologii. Nauka–kultura–popkultura", który odbywa się w dniach 13–16 czerwca w Biskupinie.

Zabytkowa urna, a właściwie popielnica twarzowa, jest wytworem kultury pomorskiej. Pochodzi z wczesnej epoki żelaza, z okresu określanego przez archeologów jako Hallstatt D (ok. 500–400 r. p.n.e.). Została odkryta na prastarym cmentarzysku w miejscowości Niepoczołowice w powiecie wejherowskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...