04.06.2019 14:20 0 PM

Hymn Polski było dziś słychać z wielu stron – to na pamiątkę wolnych wyborów

Fot. Bartosz Ilkowski

Punktualnie o 12:00 w wielu miejscach całego kraju odśpiewano hymn Polski – wszystko po to, żeby uczcić 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Śpiewały dzieci, młodzież, a także samorządowcy i mieszkańcy.

Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się częściowo wolne wybory do sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność". Teraz na pamiątkę tych wydarzeń, między innymi w Bolszewie na Placu Pamięci zebrała się grupa około 600 uczniów klas I–VI, żeby wspólnie odśpiewać hymn Polski.

My, dorośli, pamiętamy to wydarzenie z autopsji, z własnego doświadczenia, natomiast dla dzieci to jest historia i naszym obowiązkiem jest te ważne informacje przekazywać także w formie pięknych postaw kształtujących patriotyzm naszych uczniów – mówi Katarzyna Paczoska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolszewie.

Dzięki takim akcjom uczniowie, nie tylko uczą się historii, ale także dowiadują się czym jest niepodległość.

Rodacy mogli wreszcie wybrać własnych kandydatów, nie musieli wybierać tych, którzy zostali wybrani przez komunistów. Oznaczało to pełną niepodległość – zaznacza Mateusz Dziadowicz, uczeń klasy VI SP w Bolszewie.

Teraz Polska jest suwerennym państwem, w którym panuje wolność słowa – dodaje Piotr Dziadowicz, uczeń klasy VI.

Fot. Marek Trybański/TTM

Fot. Marek Trybański/TTM

Okrągłą rocznicę 30 lat demokracji świętowało również wejherowskie starostwo, a żeby powrócić wspomnieniami do tego czasu i poczuć zapach tamtych chwil, można było ze starostą wypić "kawę wolności".

Dokładnie pamiętam ten dzień, gdy wszyscy z wielką nadzieją szliśmy na wolne wybory. To było dla nas bardzo ważne, tym bardziej, że potem było jeszcze lepiej, bo rok później powstał samorząd – mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Fot. Bartosz Ilkowski

Fot. Bartosz Ilkowski

Do ogólnopolskiej akcji włączyło się także Wejherowo. Nie brakowało historycznych przemyśleń.

40 lat temu ze swoją pierwszą wizytą do Polski przybył papież Jan Paweł II i tak naprawdę on wskrzesił w nas odwagę i chęć działania, żebyśmy pomyśleli sobie, że możemy wszystko zmienić – wspomina Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Hymn Polski odśpiewano także w innych miastach Nordy, między innymi w Rumi czy w Pucku.

Chcielibyśmy ten element historii przybliżyć najmłodszym, dlatego zaprosiliśmy tutaj szkoły i przedszkola – mówi Agnieszka Siebert, sekretarz miasta Puck.

Fot. Krystian Pettke/TTM

Fot. Krystian Pettke/TTM

To bardzo ważne aby o tym dniu pamiętać, czcić go, tak jak dzisiaj w Rumi. Wszyscy razem odśpiewaliśmy hymn Polski i cieszyliśmy się z rocznicy wolnych wyborów – wyjaśnia Ariel Sinicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Rumi.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Więcej zdjęć z wydarzeń znajduje się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24