17.05.2019 10:59 0 Gol

W Warszawie szefowie najważniejszych europejskich lig dyskutowali o rozwoju futbolu

Mat. pras.

Prezesi najważniejszych w Europie lig piłkarskich przyjechali do Ekstraklasy na posiedzenie zarządu European Leagues, zrzeszającej ligi z 28 krajów. W Warszawie dyskutowali na temat zmian planowanych w międzynarodowych rozgrywkach, które zdaniem organizacji mogą zaszkodzić krajowym ligom oraz większości klubów. „Będziemy bronić rozgrywek ligowych, gdyż według mnie są one najważniejsze dla wszystkich kibiców i budzą wśród nich największe emocje” – powiedział Lars-Christer Olsson, prezes European Leagues.

European Leagues to organizacja, która zrzesza obecnie 35 profesjonalnych lig piłkarskich działających w 28 krajach Europy, reprezentując ponad 900 klubów Starego Kontynentu. Jej najważniejszym zadaniem jest wspieranie i ochrona rozgrywek klubowych organizowanych przez rodzime ligi na najwyższym sportowym poziomie. Stowarzyszenie działa też na rzecz współpracy pomiędzy ligami zawodowymi w Europie oraz reprezentuje wspólne stanowisko swoich członków w relacjach z takimi organizacjami, jak FIFA, UEFA i Unia Europejska.

W Warszawie w siedzibie Ekstraklasy na posiedzeniu zarządu piłkarskiej organizacji spotkali się zarządzający najważniejszymi w Europie rozrywkami ligowymi. Wśród uczestników pojawili się prezesi lig z takich krajów, jak: Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja oraz Włochy. Było to pierwsze spotkanie zarządu European Leagues w Polsce. Uczestnicy spotkania poszukiwali rozwiązań pozwalających chronić interesy lig. Jednogłośnie podtrzymali stanowisko dotyczące propozycji reformy europejskich pucharów określając je jako przynoszące korzyści tylko kilku bogatym klubom dominującym w Europie.

Za nami spotkanie o dużym znaczeniu dla polskiej, ale też europejskiej piłki nożnej. W związku z planowanymi zmianami w rozgrywkach międzynarodowych, European Leagues i reprezentowane przez nią ligi łączą siły, by walczyć o przyszłość futbolu na naszym kontynencie. W ramach posiedzenia zarządu potwierdziliśmy wspólne stanowisko wobec proponowanej reformy i będziemy bronić interesów krajowych lig. Cieszy fakt, że wszyscy członkowie zarządu European Leagues reprezentujący najważniejsze ligi w Europie pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie Ekstraklasy i po raz pierwszy mogliśmy zorganizować takie spotkanie w Polsce – mówi Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA, który od 2018 roku zasiada w zarządzie European Leagues.

Biorąc pod uwagę planowaną reformę międzynarodowych pucharów, European Leagues obawia się marginalizacji lig krajowych względem tych rozgrywek. Zrzeszone w European Leagues ligi chcą utrzymać prawo wyłączności do rozgrywania meczów w weekendy. Co do zasady opowiadają się też za bardziej sprawiedliwym podziałem środków z praw mediowych w europejskich rozgrywkach. European Leagues stoi na stanowisku, że UEFA musi zacząć od nowa wprowadzać zmiany w projekcie rozgrywek klubowych. W związku z tym UEFA musi dojść do porozumienia z europejskimi ligami i federacjami i klubami, aby chronić interesy wszystkich profesjonalnych klubów piłkarskich w Europie.

Bardzo ważne jest to, że wszystkie ligi są zjednoczone w poglądzie dotyczącym rozwoju europejskiego futbolu. Będziemy bronić rozgrywek ligowych, gdyż według mnie są one najważniejsze dla wszystkich kibiców i budzą wśród nich największe emocje. Pamiętajmy również o tym, że rozgrywki krajowe stanowią kwalifikacje do pucharów europejskich i to w ligach zdobywa się przepustki do gry w Europie – powiedział Lars-Christer Olsson.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24