13.05.2019 07:55 0 mike

Dla nich ortografia nie ma tajemnic. Najlepsi uczniowie przyjechali do Gościcina

Fot. Bartosz Ilkowski/TTM

Polska ortografia czasami sprawia problemy, i to nie tylko obcokrajowcom. Okazuje się jednak, że uczniowie szkół podstawowych mogą sobie z nią świetnie radzić. Ci najlepsi przyjechali do Gościcina, gdzie o tytuł mistrza w konkursie wojewódzkim walczyło kilkudziesięciu uczniów.

Po wyłonieniu najlepszych uczestników w poprzednich etapach przyszedł czas na finał. Czwartkowe (9 maja) dyktando sprawdziło znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych uczniów, którzy przyjechali do Gościcina z różnych stron województwa pomorskiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas III i VII, a poziom trudności tekstu dostosowano do wieku uczestników.

W klasach młodszych skupiono się bardziej na pisowni wyrazów z „rz” i „ż”, natomiast w starszych klasach bardziej brano pod uwagę imiesłowy. Trudności były większe – wyjaśnia Barbara Bagińska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Gościcinie.

Fot. Bartosz Ilkowski/TTM Fot. Bartosz Ilkowski/TTM Fot. Bartosz Ilkowski/TTM Fot. Bartosz Ilkowski/TTM

Uczniowie i nauczyciele zgodnie przyznają, że przygotowania do takich konkursów wymagają dodatkowej pracy. Jednak uczestnicy konkursu podkreślają, że nie oznacza to dla nich przykrych wyrzeczeń. Dużo ćwiczeń i unikanie stresu – to ich zdaniem recepta na sukces w zmaganiach z mową ojczystą.

Na pewno ważna jest umiejętność słuchania, bo jest to trudne zadanie – jednoczesne pisanie i słuchanie, gdy nauczyciel dyktuje. Przede wszystkim muszą potrafić się skupić, a obecnie uczniowie często mają z tym problem, zwłaszcza jeśli chodzi o używanie telefonów. Mamy taką technologię, że wszystko piszemy w skrótach, więc takie dyktando na pewno nie jest łatwym zadaniem – zaznacza Aneta Pobłocka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Gościcinie.

Finał wojewódzkiego konkursu ortograficznego odbył się pod patronatem Henryka Skwarło, wójta gminy Wejherowo.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24