08.05.2019 12:49 2 mike

Minęły 74 lata od pokonania faszystowskich Niemiec

Fot. Karina Labuda/TTM

W środę (8 maja) uczczono pamięć żołnierzy, którzy polegli w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Okolicznościowe uroczystości w gminie Wejherowo odbyły się na cmentarzu wojennym w Łężycach.

Władze gminy Wejherowo, przedstawiciele środowisk wojskowych, kombatanckich i młodzież wzięli udział w okolicznościowych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa. Wspominano pamięć żołnierzy, którzy oddali swoje życie w walce z hitlerowcami.

Narodowy Dzień Zwycięstwa, świętowany 8 maja, został uchwalony przez Sejm RP w kwietniu 2015 roku, z okazji nadchodzącej 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zastąpił obchodzone wcześniej 9 maja, w latach 1945–2015, Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności.

Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM Fot. Karina Labuda/TTM

Na łężyckim cmentarzu wojennym pochowani są żołnierze armii polskiej i radzieckiej. Spoczywa tam ponad 4 tys. wojskowych, którzy zginęli w marcu 1945 roku, w czasie wyzwalania Gdyni i okolic. Oprócz tego znajduje się tam pomnik Polaków walczących w I Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte oraz żołnierzy radzieckich.

Druga wojna światowa były największym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości, w którym uczestniczyło około 1,7 miliarda osób. Teatr działań wojennych objął nie tylko całą Europę, ale także m.in. wschodnią i południowo-wschodnią Azję, Afrykę Północną, część Bliskiego Wschodu czy nawet Arktykę. Według ostrożnych szacunków podczas II wojny światowej zginęło co najmniej sześć milionów Polaków. Za datę zakończenia działań wojennych w Europie przyjmuje się podpisanie w Reims 7 maja 1945 roku aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, który wszedł w życie dzień później.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...