04.05.2019 14:00 23 PM

Wkrótce wybory do Parlamentu Europejskiego

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce ich datę wyznaczono na 26 maja. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Polacy dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych, których kadencja wynosi pięć lat.

W okręgu wyborczym nr 1 – Gdańsk zarejestrowano siedem komitetów i łącznie 70 kandydatów. Wśród nich znajdują się osoby z powiatów wejherowskiego i puckiego. Wojciech Lamentowicz – prawnik z Rumi startuje z 10. pozycji z Komitetu Wyborczego Wiosna Roberta Biedronia. Z kolei Jan Klawiter, obecnie poseł, który także pochodzi z Rumi, startuje z 10. miejsca na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15. Karolina Haska, przedsiębiorca z Wejherowa, jest "piątką" Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS. Z tej samej listy z numerem 10 startuje Adam Lubiewski, inspektor ochrony danych z Kębłowa. Z powiatu puckiego są dwa nazwiska: Kamila Janowicz – nauczycielka z Władysławowa startuje z "trójki" na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski. Z tego samego komitetu, ale szósta na liście jest Anna Struk, rzecznik prasowy z Brzyna.

Pełne listy kandydatów znajdują się tutaj

Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu – informuje PKW.

Parlament jest przede wszystkim organem prawodawczym, który wspólnie z Radą stanowi akty prawne. Do funkcji prawodawczej Parlamentu należy też współudział w uchwalaniu budżetu oraz udzielanie Komisji absolutorium z jego wykonania. Oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Strasburg, ale większość prac legislacyjnych ma miejsce w Brukseli, gdzie mieszczą się również komisje parlamentarne, biura poselskie oraz władze klubów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24