29.04.2019 11:00 10 mike/mat. pras.

'Trzynastki' trafią do emerytów i rencistów jeszcze w kwietniu

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Ruszają wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynastych emerytur. Pierwsi świadczeniobiorcy mogą odebrać dodatkowe środki, wraz z należną co miesiąc kwotą emerytury lub renty, już w poniedziałek (29 kwietnia).

Dodatkowe pieniądze trafią do osób, które w dniu 30 kwietnia będą miały ustalone prawo do rent i emerytur, pod warunkiem, że pobierały wcześniej świadczenie emerytalne lub rentowe. Ze wsparcia skorzystają emeryci i renciści pobierający świadczenia w systemie powszechnych, ale również ci, którym przysługują świadczenia rolnicze, mundurowe, pomostowe, przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające w ramach programu „Mama 4 plus”.

Ponieważ pierwszy majowy termin wypłaty świadczeń przypada na dzień świąteczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że emeryci i renciści dostaną pieniądze wcześniej. Dotyczy to również trzynastych emerytur. Także Ci, którzy standardowo otrzymują świadczenie 5. dnia miesiąca, mogą spodziewać się go wcześniej. Będzie tak dlatego, że w tym roku 5 maja jest niedzielą. Pieniądze powinni dostać więc w piątek, ale tego dnia przypada Święto Konstytucji 3 Maja, dlatego ZUS przelewy bankowe będzie realizował 30 kwietnia – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Pieniądze miały być przekazane do placówek pocztowych 26 kwietnia. Osoby, które otrzymują świadczenia szóstego dnia miesiąca, mogą spodziewać się „trzynastki” w najbliższy czwartek (2 maja). Zasiłki i świadczenia przedemerytalne przypadające za miesiąc maj zostaną wypłacone w czerwcu.

Co ważne „trzynastą emeryturę” dostaną też osoby, które obecnie pobierają świadczenie niższe niż minimalna emerytura – nawet jeśli jest to kilka złotych. „Trzynastka” będzie także zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń. Będzie wypłacana „z urzędu”, więc nie trzeba składać żadnych wniosków – dodaje Krzysztof Cieszyński.

Kwota dodatkowego świadczenia będzie dla wszystkich taka sama i wyniesie 1100 złotych brutto, czyli około 888 złotych „na rękę”. W województwie pomorskim „trzynastka” trafi do prawie 480 tysięcy osób – ok. 338 tys. emerytów, 134 tys. rencistów, niemal 15 tys. rencistów socjalnych i 3800 matek objętych programem „Mama 4 plus”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24