28.04.2019 09:33 16 Kwt/Pomorskie.eu

Paweł Adamowicz pośmiertnie uhonorowany za zasługi dla województwa

Fot. Aleksandra Chalińska/pomorskie.eu

Kolejne wyróżnienie dla tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Tym razem Paweł Adamowicz został pośmiertnie uhonorowany za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Jest ono przyznawane osobom szczególnie wybitnym, których praca i aktywność publiczna wpływają na kształtowanie pozycji Pomorza oraz zachowanie jego tożsamości.

Wyróżnienie odebrała żona tragicznie zmarłego prezydenta, Magdalena Adamowicz. Po raz pierwszy zostało ono przyznane pośmiertnie. Wśród odznaczonych tym wyróżnieniem są m.in.: abp Henryk Muszyński, Lech Wałęsa, abp metropolita gdański Tadeusz Gocłowski, ksiądz Jan Kaczkowski, prof. Brunon Synak, Bogdan Borusewicz oraz Marian Kołodziej.

Paweł Adamowicz był człowiekiem, który całe swoje życie od wczesnej młodości poświęcił się służbie publicznej. To za sprawą jego wizji i usilnej pracy Gdańsk, stolica Pomorza, stał się w ciągu ostatnich 20 lat europejską metropolią, z której jesteśmy dumni. Gdańsk stał się miastem nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i gościom, dobrym miejscem do życia. Miastem wolności i solidarności, jak sam często powtarzał Paweł Adamowicz. Te dwa hasła to były najważniejsze wartości, które wprowadzał w życie – podkreślał w swoim wystąpieniu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Magdalena Adamowicz podkreśla, że jej mąż całą swoją drogę zawodową i życiową łączył z działalnością samorządową, a najważniejszym celem była działalność na rzecz wspólnoty.

Niestety, dzisiaj ta wspólnota, o którą walczył Paweł, jest zagrożona – mówiła Magdalena Adamowicz. – Chodzi o mechanizmy tzw. inżynierii społecznej, która za pomocą manipulacji, poprzez nieprawdziwe informacje, czyli fake newsy i kłamstwa, wpływa na nasze emocje. Te emocje są tak silne, że zmieniają nasze postawy i nasze wybory. Tego typu działania niszczą demokrację od środka. Niszczą wszystkie wartości, o które walczył Paweł.

Kadencje rządów Pawła Adamowicza to czas intensywnego rozwoju Gdańska. Spośród najważniejszych inwestycji można wymienić m.in. budowę 600 km dróg rowerowych, powiększenie zasobów komunalnych o ponad 6000 mieszkań czy ogromne inwestycje w infrastrukturę (np. tunel pod Martwą Wisłą, stadion piłkarski w Letnicy, hala wielofunkcyjna Ergo Arena, linie tramwajowe, most wantowy nad Martwą Wisłą, lotnisko, trasa W-Z) i program rewitalizacji miasta. Wcześniej Paweł Adamowicz otrzymał m.in. Krzyż Wolności i Solidarności (2014 r.), Order Legii Honorowej (2012 r.), Order Polonia Restituta (2010 r.), Srebrny Krzyż Zasługi (2003 r.) czy Złoty Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” (Za Kościół i Papieża, 2001 r.) nadany przez Papieża Jana Pawła II.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24